Květen 2016

Cesta do Namibie, Botswany a k Viktoriiným vodopádům

30. května 2016 v 20:27 | Robka |  Cestujeme
Koho by v dětství nelákaly cestopisné dokumenty z afrického safari? Určitě nejeden z nás zatoužil někdy vidět na vlastní oči pláně plné zvířat, nespoutanou přírodu a tajemné, daleké kraje. V tomto článku vám chci přiblížit jeden takový splněný sen.

Dcera se svým manželem už zcestovali pěkný kus světa - dvakrát navštívili Indii, podívali se do Peru, Maroka, Turecka, Kambodže i Vietnamu, kde stvrdili (ne)oficiálně svůj vztah svatebním obřadem. Jednou z posledních velkých cest měla být Afrika - po této dovolené toužila především dcera - a to se povedlo právě letos na jaře. Šestadvacátého dubna odlétali z Prahy do Londýna, odkud pokračovali v letu do Kapského města v Jihoafrické republice a odtud dál už s průvodcem a spolucestujícími do Namibie. Skupinka turistů čítala dohromady pět osob - kromě Lucie s Láďou jela ještě Miriam z Německa, Reinhardt z Rakouska a Bruce z Austrálie. Pokud by vás zajímalo věkové složení skupiny, mohu vám prozradit, že nikomu nebylo méně než osmadvacet a nejstarší Bruce zde dokonce oslavil své pětašedesáté narozeniny.

Mys Dobré naděje (JAR)

Prosťáčci a Jákobové aneb plevel v naší řeči

26. května 2016 v 23:14 | Robka |  Píšu vám
Slovní vatu používáme většinou ve chvílích, kdy jsme v rozpacích nebo hledáme správný výraz, což se asi občas stává i těm nejlepším řečníkům. Jenže - a o tom chci dnes psát - se mi jakoby začíná zdát, že dnes se prostě bez vaty mluvit vlastně nedá.


Pokud si dáváte pozor na jazyk, možná se také přistihnete v situaci, v níž se z vás stávají Jákobové či strašilky a hroznýši (o hrozně dobrých a strašně pěkných slovech jsem psala zde). To je ještě ta lepší varianta, protože při kontrole toho, co vypouštíte z pusy, se můžete plevelné řeči snáze vyhýbat. Horší situace nastane, když váš protějšek v rozhovoru marnotratně hýří jakoby v každé druhé větě a bez mrknutí oka a vysvětlení mezi jakoby a vlastně vkládá vševědoucí, nicneříkající výraz "víš co". V praxi to vypadá třeba tak: "Víš co, my jsme šli jakoby ven a prostě super!"


Ve znamení - dopravní prostředky

26. května 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Odmalička miluji cestování - a mým nejoblíbenějším dopravním prostředkem býval vždy vlak. Vykláněla jsem se z okna, nechávala si cuchat vlasy, šlehat vítr do tváře a nestačila počítat rychle míjející telegrafní sloupy. Jízda vlakem, to byl vždycky zážitek. Ale existuje ještě spousta dalších způsobů, jak se dopravit z místa na místo. Někdo místo vlaku zvolí tramvaj, někdo auto a další třeba kolo... To nakonec zjistíte hravě při poslechu dnešního výběru.

Předtím se ale ještě podíváme na anketu k tématu Osobnosti. Nakonec na celé čáře zvítězili Pink Floyd se skladbou Wish you were here a osmi body z patnácti. Další skladby neměly šanci. Jak tomu bude tentokrát? Uvidíme za týden, těším se na vaše hlasy.
Ve znamení - osobnosti

19. května 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Zdá se, že osobnosti vám daly trochu zabrat. Jaké skladby se ve výběru sešly, si můžete pustit níže - nyní se ale podíváme na anketu z minulého týdne. Hlasovali jste pro akustické songy a nejvíce vašich hlasů (celkem pět) si odnesli Pearl Jam a jejich píseň State of Love and Trust. Na druhém místě se čtyřmi hlasy skončili Nightwish se skladbou Angel Fall First. Ještě prozradím, že hlasů celkově přišlo devatenáct a teď už je čas na poslech čerstvých kousků.Bombino - Azel

15. května 2016 v 10:45 | Robka |  Alba
Nové album nigerského kytaristy a zpěváka Bombina (vl. jménem Omara Moctar) vyšlo 1. dubna letošního roku - po třech letech od poslední (a dlužno říci vynikající) nahrávky Nomad. Na ní talentovaný hudebník spojil své síly s Danem Auerbachem z The Black Keys, jenž se ujal produkce a pomohl ji zpřístupnit širšímu publiku použitím nástrojů zcela netypických pro pouštní blues - lap steel kytary, vibrafonu a hammondek.


Bombino, letos šestatřicetiletý rodák z Tidene poblíž Agadezu, patří k rozsáhlé rodině tuarežských hudebníků. Z tohoto etnika pochází spousta více či méně známých a úspěšných kapel, z nichž mnohé pronikly do světa - namátkou můžeme uvést kupříkladu Tinariwen, Tamikrest či Terakaft, které koncertovaly také u nás. Všichni zpívají v jazyce tamashek, což komplikuje pochopení textů - pokud nemáte po ruce anglický překlad - a cyklické riffy přibližující magickou atmosféru Sahary mohou evropským uším po čase splývat. V jejich hře však existuje rozmanitost, melodičnost i originalita, vyžaduje jen pozornější poslech.


Moderní hudba Tuaregů, pro niž se všeobecně vžil poněkud nepřesný název pouštní blues (či tuarežské blues), je ovlivněna arabskou i západní hudbou. Většina dnešních představitelů tohoto žánru prošla uprchlickými tábory, kde se seznámili s pro ně do té doby nedostupným rockem a tradiční nástroje v jejich rukou nahradily elektrické kytary. Bombino patří k mladší generaci, v době tuarežského povstání byl dítětem a žil v exilu na pomezí Alžíru a Libye, později v Burkině Faso. V roce 2010 se vrátil do Agadezu a o rok později vydal stejnojmenné album produkované Ronem Wymanem. Wyman rovněž představil Bombina ve filmu Agadez, music and rebellion. Coby sólista se Bombino uvedl albem Agamgam v roce 2004, které je sestaveno z akustických nahrávek a obsahuje kromě vlastních písní i skladby jiných tuarežských hudebníků. Za víc než deset let pronikla jeho hudba daleko za hranice Sahary - alba Agadez i Nomad bodovaly v prestižních žebříčcích a Bombino si rovněž zahrál na světových hudebních festivalech po boku takových umělců, jako je kupříkladu Robert Plant.

Ve znamení - akustika

12. května 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Minulý týden byl ve znamení hádanky: měli jste luštit doplňovačku, abyste se dozvěděli, na jaké téma posílat své příspěvky. Tohoto úkolu se zhostilo šest pravidelných účastníků, kteří také poslali své příspěvky na akustické téma. Doplněny už tradičně o Jirkovy a mé výběry je zde nakonec skladeb deset.Ve znamení - speciál

5. května 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Uplynuly čtyři měsíce, během nichž jste posílali své příspěvky "ve znamení", a přichází čas na malé zpestření. Jak jsem vás už dříve informovala, dnes půjde o zhodnocení vaší účasti v projektu, budete si moci přehrát písničky, které v jednotlivých dílech získaly nejvíc vašich hlasů a nakonec vás čeká doplňovačka. Pokud ji vyplníte správně, dozvíte se, na jaké téma máte příště poslat příspěvek.