Červen 2016

Ve znamení - baskytara

30. června 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Prázdninové radovánky klepou na dveře a před námi je poslední červnový výběr - tentokrát na téma baskytary. Příští týden věnujeme opět speciálu, v němž bude jako bonus k přehledu vaší účasti i nějaké to hádání, a potom budeme dále pokračovat ve společném hledání hudby Ve znamení.

Zajímá vás, jak dopadl minulý díl? Čtrnáct hlasů v anketě, z nichž čtyři patří skupině U2 a jejich skladbě Fez - Being Born a po třech hlasech získali Jason Mraz ( I'm Yours) a Submotion Orchestra (Always). Díky za hlasy i přízeň a přeji všem ty nejlepší letní (hudební) zážitky!Colours 2016 - na co se těším?

28. června 2016 v 22:17 | Robka |  Výběry
Připadá mi nedávno, co jsem na blog vkládala článek se stejným nadpisem, jen s jinou číslovkou v názvu. Nedávno a zároveň jako celá věčnost. Festival Colours of Ostrava je v centru mého zájmu celoročně - v září už pravidelně kupuji vstupenky (přestože nevím, kdo bude mezi vystupujícími), od prosince už vyhlížím první ohlášené kapely a po novém roce se začínám regulérně těšit. Letošek bude pro mě jubilejní hned dvakrát - Colours se budou konat už po patnácté a pro mě to bude desátý ročník, který navštívím. Zažila jsem díky tomuto festivalu spoustu bezvadných a nezapomenutelných koncertů, všemožných zážitků spojených s rozmary počasí (včetně extrémních veder, lijáků, bouřek a krup) a samozřejmě i osobních vzpomínek.

Colours 2010
***
A tady foto areálu z loňského roku


Návod na život

25. června 2016 v 21:42 | Robka |  Téma týdne
Mít po ruce návod na život by bylo určitě zajímavé. Otázkou je, zda by se jím člověk řídil, i kdyby měl všechno napsáno černé na bílém. Připomíná mi to trochu situaci, kdy si koupíte nový nábytek, a místo skříní, stolku a postele si domů přivezete pár krabic plných prken a šroubů různé délky a velikosti. V každé krabici najdete papír s podivnými hieroglyfy, které mají napovědět jak na to. Pro jistotu si nasadíte brýle, protože některé šroubky nemůžete v sáčku najít. Když je pak najdete, zjistíte, že nepasují do vyvrtaných otvorů. Když konečně zjistíte, které tam patří, pro změnu se vám někam ztratí. Lezete po čtyřech po koberci a zkoušíte je najít po hmatu, protože jsou tak titěrné, že je nevidíte ani s brýlemi. Mezitím zjistíte, že se vám někam ztratil návod. Zuříte, nadáváte, pláčete. Chcete ty krámy rozmlátit, v čemž vám zabrání myšlenka na to, kolik jste za ně zaplatili. Nakonec se uklidníte a s pomocí několika členů rodiny se doberete zdárného konce. Jen se trochu divíte, že vám zbylo půl sáčku šroubů a kus překližky.


Ve znamení - multižánr

23. června 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Hudební styly na křižovatce - to bude téma dnešního dílu Ve znamení. A samozřejmě se podle zažitých pravidel podíváme i na to, jak dopadly skladby z předešlého týdne. Hlasovalo se na téma remixů a i když hlasů přišlo do ankety pouze dvanáct, rovných pět z nich patří předělávce skladby One Day Asafa Avidana. Na druhém místě se se čtyřmi hlasy umístil Robert Plant a remix singlu Shine It All Around. Tentokrát zabodoval výběr domácích hráčů (můj a Jirkův), kdopak to bude příště?


Stairway To Heaven předmětem soudního sporu

18. června 2016 v 12:03 | Robka |  Led Zeppelin Info
Členové skupiny Led Zeppelin Robert Plant, Jimmy Page a John Paul Jones čelí obvinění z porušení autorských práv, jehož se údajně měli dopustit v případě jejich nejslavnější skladby Stairway To Heaven. Tento týden začal v Los Angeles soud s dědici Randyho Wolfa (známého pod pseudonymem Randy California) ze skupiny Spirit. Ti tvrdí, že skladba Taurus z debutového eponymního alba skupiny (1968), byla vykradena Pageem, jenž motivy z ní použil v úvodu Stairway To Heaven (1971).Ve znamení - remix

16. června 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Téma remixů nevzbudilo bouři nadšení a zprvu jsem se trochu obávala, jestli dnes budu mít do článku vůbec co dát. Pravidelní účastníci rubriky však nezklamali a nakonec se sešla směska deseti zremixovaných skladeb, u nichž najdete samozřejmě i odkaz na originál.

Minule jsme se zabývali spoluprací, k níž se do ankety sešlo celkem jedenadvacet hlasů. S pěti hlasy se vítězem stává song Bruce Springsteena Ghost of Tom Joad (s Tomem Morellem), na druhém místě stanula píseň Sen od skupiny Lucie a Ivana Krále, která má čtyři hlasy.Ve znamení - spolupráce

9. června 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Dnes se zaměříme na výběr z hudebních projektů, jenž vznikly spoluprací různých hudebníků. Na tohle téma se sešlo dvanáct příspěvků, které si budete moci pustit a případně - pokud si vzpomenete na něco, co byste tu rádi viděli - doplnit o svůj tip.

Jako už tradičně se ale nejdříve krátce ohlédneme za minulou anketou. Týkala se příspěvků, které tu ještě nebyly (nebo na ně někdo zapomněl, jako třeba Jirka v případě Little Talks:-)) a přišlo do ní celkem čtrnáct hlasů. Mluvit o vítězi je v případě tří hlasů u skupiny Katapult trochu ošidné, ale bohužel žádná ze skladeb si více sympatií nezískala. Snad to tentokrát bude lepší.Děti v noci

6. června 2016 v 20:47 | Robka |  Téma týdne
Matně tuším, že články k tématu Děti noci se budou hemžit vlkodlaky, upíry a dalšími mrtvolně pobledlými strašáky. Proto jsem se rozhodla pojmout ten svůj rozplýváním se nad roztomilými tvářičkami spících mrňat - ne, určitě mi nevěříte. A dobře děláte.


Čím je člověk starší, tím víc chápe noc jako příležitost. Jako příležitost k odpočinku, k blaženému nevědomí. Tedy samozřejmě za předpokladu, že neděláte noční. Jenže i pak lze vyměnit noc za den a slastně si zalézt do pelechu v době, kdy ostatní teprve spěchají za svými povinnostmi a navíc ještě vyžadovat určitou ohleduplnost od těch, co zůstávají bdělí. Soused si nedovolí vytáhnout vrtačku, když ho párkrát přijdete seřvat s nepříčetným výrazem v tváři a vrabčím hnízdem na hlavě a při hluku z ulice pořádně zavřete okno. Existují ale lidé, kteří se moc nevyspí v noci, ba ani ve dne. Brání jim v tom snad sousedský šílenec, rámusící popeláři nebo jsou nemocní? Ani jedno není správně, pořídili si potomka.


Ve znamení - co tu ještě nebylo

2. června 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Dnes jsme se zaměřili na hudbu, která se ještě neobjevila v žádném z dílů Hudební abecedy a Ve znamení. Každý to pojal jinak, zadání však bylo splněno a vy se můžete pustit do třinácti kousků a hodnotit v anketě, který se vám líbil nejvíc.

Minule jsme cestovali různými dopravními prostředky - z jedenácti možností zvítězil Mercedes Benz Janis Joplin a Bicycle race skupiny Queen, které získaly shodně po pěti hlasech z celkových dvaadvaceti.