Ve znamení - co tu ještě nebylo

2. června 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Dnes jsme se zaměřili na hudbu, která se ještě neobjevila v žádném z dílů Hudební abecedy a Ve znamení. Každý to pojal jinak, zadání však bylo splněno a vy se můžete pustit do třinácti kousků a hodnotit v anketě, který se vám líbil nejvíc.

Minule jsme cestovali různými dopravními prostředky - z jedenácti možností zvítězil Mercedes Benz Janis Joplin a Bicycle race skupiny Queen, které získaly shodně po pěti hlasech z celkových dvaadvaceti.

Tuhle písničku si zpívávala moje ségra v dobách dávných. Z nějakého důvodu mi Ztráty a nálezy už pěknou chvilku zní hlavou a tak jsem neodolala.
Ač nejsem pravidelným čtenářem a posluchačem, troufám si myslet, že tohle tu vážně ještě nebylo :-)


A.B. - král psychedelického rocku.
Odporučen Vencou Dg.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz


Tento díl jsem přijala jako výzvu a prohrabala se všemi díly FM. A pokud jsem náhodou něco nepřehlédla, od Train jsme tu ještě nic neměli.


Posílám něco, o čem se domnívám, že tu ještě nebylo. Něco, co se mi hodně líbí. Melodii, která mě baví. Od někoho, koho ale absolutně neznám. Takže pro mě je to zatím jen taková kusovka, možná se časem prokoušu k bližšímu zkoumání Vance Joy.


Zabrousila jsem do našich českých vod. Katapulty jsem nenašla ani v rubrice Ve znamení, ani v Hudební abecedě. Ale je docela možné, že jsem je přehlédla. Váhala jsem ještě nad Vojínem XY. Obě jsou moc hezké. Kdysi jsme na Katapultech byli v našem KaS Centru. Dědek s Oldou dělali takové kravinky, že se chvilkama navzájem odvařili. Skvělý zážitek. Parádní hudba.
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Skupinu Blast jsem viděla před lety v jednom pořadu v televizi a přestože neholduji žesťovým nástrojům ani bubnům, tahle sestava mě nadchla. Jsou totiž skvělí v tom, že své vystoupení prezentují s vtipem a jejich hudební čísla jsou kombinována s vystoupením přímo šoumenským. Také si myslím, že je to nejen náročné na dokonalost provedení, ale i na fyzičku. Ostatně, posuďte sami.

Vybrala jsem skladbu Officer Krupke, která pochází z muzikálu West Side Story. V tomto vystoupení se nezpívá, ale hraje. A taky tančí, poskakuje, běhá, jezdí na jednokolce a do toho se hraje s trubkami, s bubínky, s činely. Doporučuji vydržet a vysledovat tento kousek, stojí za vidění.


Pro volné téma, aneb kdo tu ještě nebyl, jsem přemýšlela nad více možnostmi, mám ráda hodně kapel, zpěváků atd.
Jedenáctého března jsem na koncertě Rybiček 48 v Praze poznala a slyšela poprvé Pekaře (vlastním jménem Péťa Štolba), bylo to parádní úžasné vystoupení a já si pak ráno celou zpáteční cestu přehrávala jeho písničky pořád dokola. Ono takhle společně si zatančit je strašně fájn.


Jednou z nejvýznamnějších skupin naší rockové historie je Progres 2, známé jsou zejména jejich rockové opery Dialog s vesmírem, Třetí kniha džunglí a Mozek.

Číslovka v názvu však dává tušit, že bylo ještě něco předtím. A tím byla skupina Progress Organization, založená hudebníky z jiných skupin - bubeníkem Zdeňkem Klukou (předtím Atlantis) a kytaristou Pavlem Váněm (Synkopy 61), které doplnili klávesista Jan Sochor a baskytarista Emanuel Sideridis.

Zatímco Progres 2 se inspiroval monotématickými projekty Pink Floyd, v téměř 8-minutové kompozici Klíč k poznání Progress Organization (hudba i zpěv Jan Sochor) je patrný vliv Cream Erica Claptona. A stejně jako Cream se po dvou letech rozpadli.


Hrabat se v archivech naší hudební rubriky není díky internetu zas tak složité. Věděli jste například, že sem dosud nikdo neposlal nic od Arctic Monkeys, a to ani v rámci Abecedy? Příjemně mě to překvapilo, protože jsem užuž měl v plánu od nich poslat písničku, na kterou mě nedávno navedl kámoš. Mám ale radši jinačí výzvy a tak jsem prohledal i archiv starýho Fora Musica, abych záhy zjistil, že nejen Arctic Monkeys, ale i tu konkrétní písničku poslala do historicky úplně prvního dílu jakási Míšule.

Daft Punk jsou nakonec možná ještě o něco lepším výběrem, protože se celkem vymykají i žánrem. Schválně jsem přitom nesáhnul po fantasticky ohranym tracku s Pharrellem, ale vrátil jsem se "až" do doby, kdy kralovali MTV a tanečním parketům. Posílám nezkrácenou sedmiminutovou verzi, aby některým z vás z ní nakonec hráblo.


7 Minutes jsem měla připravené již pro číselné výzvy Hudební abecedy, ale nakonec na ni ani jednou nedošla řada.
yellow - bez blogu


Hudba Sopor je plná bolesti, zúfalstva a beznádeje a je to asi najdepresívnejšia hudba akú poznám.
Yuki - bez blogu


Dnes jsem vybral jednu z kapel, která se účastní letošních Colours Of Ostrava! Jedná se o folk rockovou kapelu z Islandu. Své klipy dokreslují fanasy výjevy, které se k jejich až pohádkové hudbě hodí. Písnička Little Talks je zároveň jejich nejznámějším hitem a vyšla už na prvním albu v roce 2011. Je to jeden z mých velkých tipů, na nejž se letos těším. Přeji příjemný poslech....
Tento příspěvek pro vás připravil Jirka:-)


Sni nebo zemřeš: jedna z rad obyvatel Kinshasy, metropole Demokratické republiky Kongo. Potvrzuje tezi, že navzdory chudobě, politické nestabilitě, ozvěnám krutých válek a pověsti velmi nebezpečného a nefunkčního města, tady může takřka z ničeho vzniknout hudba k užasnutí. Z podceňovaného tvůrčího génia Kinshasy v minulosti vyšli Konono No.1, Kasai Allstars, Staff Benda Bilili nebo Jupiter & Okwess International. Původně přitom nemysleli na umění, hudba pro ně představovala jediný způsob jak na ulici přežít. (Zdroj zde)

Téměř všechny tyto skupiny vystupovaly v minulosti na festivalu Colours of Ostrava - letos se představí nově vzniklá formace Mbongwana Star, jejíž základy hledejme ve skupině vozíčkářů a bezdomovců Staff Benda Bilili. Ve spojení s mladými kinshaskými muzikanty a irským producentem Liamem Farrellem vzniklo debutové album s názvem From Kinshasa, z něhož pochází i má dnešní skladba do výběru. Album se vymyká všem představám, které byste o africké hudbě mohli mít a já už se těším, že ho uslyším naživo.
Robka


Celý díl přehrajete zde


Zadání na příště:


Příště se budeme věnovat projektům, které vznikly spoluprací dvou či více hudebníků. Určitě bude z čeho vybírat a jsem zvědavá, co se tu nakonec sejde.


Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Opica Opica | Web | 2. června 2016 v 9:21 | Reagovat

Little Talks jsem posílala do abecedy pod L Jirko :D. Ale na Colours budou muset být fakt skvělý, to by se mi taky líbilo.

2 Fredy Fredy | Web | 2. června 2016 v 10:33 | Reagovat

bezva blog :-)

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 2. června 2016 v 11:46 | Reagovat

Nad Little Talks jsem taky přemýšlela. :D Jinak se to tu sešlo dneska poměrně zajímavě, můj hlas jde Progressu.

4 Jirka Jirka | Web | 2. června 2016 v 15:09 | Reagovat

[1]: Aha :D Tak to se omlouvám, že jsem takhle porušil pravidlo. Mě napadlo se podívat jen pod O.

5 Miloš Miloš | Web | 2. června 2016 v 22:54 | Reagovat

Hlasoval bych pro Arthura Browna, ale ten zpěv fistulí je nepříjemný, proto jsem pro "Kulaťák".
Katapult s jeho jednoduchým beatem také můžu, nejradši mám skladbu Hlupák váhá, kdyby tu byla, asi bych dal hlas jí.

6 Tea Tea | E-mail | Web | 3. června 2016 v 11:32 | Reagovat

Váhala jsem mezi Little Talks a 50 ways to say goodbey a nakonec jsem dala hlas kapele Train 50 ways to say goodbey ten klip mě totiž dostal :D :)

7 Robka Robka | Web | 6. června 2016 v 21:02 | Reagovat

[1]: Taky jsem měla pocit, že už byli, ale popravdě jsem si to pořádně nezkontrolovala. Na Colours se na ně těším a jsem zvědavá.

8 Weiler Weiler | Web | 8. června 2016 v 14:18 | Reagovat

Za mě tentokrát rozhodně Robčin příspěvek. Jirkův mě celkem překvapil, ale ne, že bych písničku neznal, právě naopak.
U No One Is There jsem zcela upřímně nemohl udržet vážnou tvář - u toho vážně někoho chytá úzkost? Já se celou dobu hihňal, ten vokální projev je tak nepřirozenej. Každopádně zajímavá změna. Celej díl byl plnej zajímavosti :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama