Červenec 2016

Robert Plant v Plzni 2016 ( recenze)

31. července 2016 v 17:51 | Robka |  Reportáže z koncertů
V roce 2014 na festivalu Colours of Ostrava, o rok později v brněnském Rondu a konečně ve středu 27. července v lochotínském amfiteátru v Plzni - to je výčet koncertů Roberta Planta a jeho kapely Sensational Space Shifters za poslední roky u nás. Fanoušci mohou být spokojeni; o takové frekvenci vystoupení se nám ještě před pár lety mohlo jen zdát a je vidět, že i Robertu Plantovi se v České republice líbí a že zde určitě nevystupoval naposledy. V Plzni přišlo jeho neutuchající koncertní energii i charismatickou osobnost obdivovat na sedm tisíc lidí a byl to opět nezapomenutelný zážitek.


Do Plzně jsme přijely s kamarádkou už den předem, abychom všechno v klidu stihly a mohly si také prohlédnout město. V den koncertu jsme se v dostatečném předstihu vydaly směrem Lochotín a už cestou k amfiteátru jsme zaslechly důvěrně známé tóny - zkoušelo se na večerní koncert. Pohled do prázdného hlediště v žáru popoledního slunce nás dostatečně nabudil, i když horko bylo vražedné. Do areálu se mělo vpouštět ve čtyři hodiny odpoledne, tudíž nás čekalo několik hodin strávených před jeho branami a celkem nás udivilo, že kromě jednoho fanouška, kterého jsme znaly z Brna, před amfiteátrem nikdo nebyl. Ani jsme netušily, jak snadné bude zajistit si první místa u vstupu a tím pádem i ta nejlepší u pódia.


Počasí se ovšem rozhodlo otestovat naši odolnost a zhruba po hodině čekání se spustil prudký déšť, k němuž se přidala vydatná letní bouřka. I na tyto situace jsme byly vybaveny a připraveny (zejména po propršených Colours), více nás však znepokojovalo pomyšlení, že by tento stav mohl nepříznivě ovlivnit samotný koncert. Naše prosby k nebi byly vyslyšeny, nebezpečí bouře po čase zažehnáno, počasí nás však později ještě několikrát potrápilo. Nic z toho nám však už nemohlo překazit radost - zejména ve chvíli, kdy jsme spolu s dalšími nadšenci pronikli do nitra amfiteátru a usídlili se v první řadě uprostřed. Tentokrát nenastala u vstupu žádná tlačenice ani průtahy s lístky ( i když chlapec, který nás jako první "čekoval", zápasil se čtečkou a podařilo se mu ji zprovoznit až napodruhé), takže jsme asi museli vypadat komicky při našem úprku prázdným areálem - což jsme také později komentovali s podivem, že tu není víc takových bláznů, kteří si na Planta chtějí zajistit ta nejlepší místa. Myslím, že v zahraničí bychom to lehké neměli. Fanoušci u nás nejsou zřejmě tak akční, což se nakonec projevovalo i v jejich reakcích během samotného koncertu.Robert Plant v Plzni
***


Colours of Ostrava 2016

24. července 2016 v 22:07 | Robka
Tanec v dešti...
***

►►►►►►DEN PRVNÍ | DEN DRUHÝ | DEN TŘETÍ | DEN ČTVRTÝ◄◄◄◄◄◄


Colours of Ostrava 2016 - den čtvrtý

24. července 2016 v 13:01 | Robka
Říká se - konec dobrý, všechno dobré. Čekala nás pořádná porce koncertů, takže jsme opět nabiti elánem vkročili do posledního festivalového dne. V programu se sešlo několik mých tipů, počasí už také vypadalo lépe, tudíž i nálada nutně stoupla - jen ji trochu kalilo pomyšlení, že to, nač jsme se celý rok těšili, bude brzy u konce. Poslední den se také už tradičně bilancuje a hodnotí festival, tudíž i já si dovolím několik slov.

Festival dostál svému jménu - během vystoupení 2Cellos se objevila duha...
***

Colours of Ostrava 2016 - den třetí

22. července 2016 v 18:29 | Robka
Festival se přehoupl sobotou do své druhé poloviny - a nás čekal asi nejvíc náročný den. Pro mě začal program už v poledne v Gongu, kde herci Komorní scény Aréna představili inscenaci Ludmily Ulické Ruská zavařenina. Pojednává o životě současné ruské rodiny žijící v rozpadlém baráku, v němž už nefunguje nic - voda neteče z kohoutku ale protéká střechou, neustále je vypínána elektřina a každou chvíli je třeba někam šikovně umístit židli, která se používá jako osvědčený prostředek k zakrytí všech nedostatků. V dialozích postav najdeme mnoho odkazů k Čechovovým hrám, děj však parafrázuje jeho poslední dílo Višňový sad, které je přeneseno do současnosti. Hra ve své podstatě vykresluje nejen rozpad starého rodinného sídla uprostřed zpustlého višňového sadu, ale také rozklad rodinných vztahů. Rodina Andreje Ivanoviče Lepechina a jeho sestry Natálie Ivanovny i přes bezútěšnou situaci, v níž jde o střechu nad hlavou, dokáže pouze bezmocně přežívat ze dne na den a čekat na záchranu. Ani záměr prodávat zavařeninu z kupovaného ovoce nevyjde - při vaření se do ní připlete myš ( "To nevadí, není na jídlo, ale na prodej!", říká hospodyně Marjána) a nakonec všechna zplesniví. Později část domu lehne popelem, ale ani tehdy se rodina svého starého sídla nechce vzdát. Nakonec je donucena ustoupit podnikatelským záměrům, dle nichž na pozemku má vyrůst Disneyland.


Ve znamení - ptáci

21. července 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Tento týden budeme poslouchat skladby věnované představitelům ptačí říše. Je to takové specifické téma, i když si myslím, že hudba a zpěv ptactva jde dohromady. V článku vás čeká několik příspěvků, jimž můžete posílat své hlasy a než tak učiníte, podíváme se na minulé hlasování.

Předchozí téma bylo věnováno festivalu Glastonbury a k deseti skladbám ve výběru přišlo osmnáct hlasů. Nejvíc (pět) jich získala skladba Babe I'm Gonna Leave You v koncertní verzi Roberta Planta a jeho kapely Sensational Space Shifters, kteří na festivalu zahráli v roce 2014. Na druhém místě skončily písně Burn Ellie Goulding a Stupid Girl od skupiny Garbage. Obě shodně získaly po třech hlasech.


Colours of Ostrava 2016 - den druhý

19. července 2016 v 19:55 | Robka
V pátek se počasí umoudřilo a i když jsme sebou stále tahali pláštěnky, naštěstí jsme je nepoužili. Odpoledne se dokonce ukázalo slunce, což samo o sobě vzbuzovalo daleko příjemnější představy - takže jsme se s chutí pustili do hudební nabídky druhého dne. Naše choutky se ale opět lišily: Jirka se vypravil na Drive stage, která se oproti loňsku přestěhovala ze stanu na otevřenou plochu a já zamířila na koncert Mbongwana Star, jenž uvaděč z hlavního pódia avizoval jako bezbariérový. Dvě dívenky čekající vedle mě na začátek to evidentně nepochopily a divily se, proč nejsou odstraněny zábrany :-)

Páteční počasí k nám bylo vlídné...
***

Colours of Ostrava 2016 - den první

19. července 2016 v 12:08 | Robka
Ještě před pár dny jsem tu nadšeně referovala čtenářům o tom, co si nenechám ujít na festivalu Colours of Ostrava a dnes už je po všem. Je to zvláštní - celý rok se těšíte, a pak všechno uteče jako voda. Přirovnání letos víc než výstižné, protože vody jsme si užili dosyta. Dokonce jsem někde četla, že pro letošek by se Colours měl jmenovat Pláštěnkový festival - prodejci pršiplášťů jistě zajásali, stejně tak by nad tržbami museli plesat i obchodníci s obuví, kdyby se na poptávku lépe připravili. V Ostravě po tomto víkendu už nezbyla ani holínka - lidé je zkrátka vykoupili. Co se týče počasí, šlo jednoznačně o jeden z nejchladnějších a nejméně vlídných ročníků. Ani to nás ale neodradilo a nezbavilo dobré nálady, s níž jsme se vrhli do víru festivalového dění.

Takto to vypadalo v areálu první den odpoledne....
***

Ve znamení - Glastonbury

14. července 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Alespoň jednou se podívat na Glastonbury je mým snem už dlouho a prozatím leží ve škatulce s názvem "nesplněno". Získat lístek na tento festival není jednoduchá záležitost. I když kvůli rozmarům počasí bývá rozlehlý areál plný vody a bláta, přesto každoročně vstupenky mizí závratnou rychlostí. Není divu - program je nabitý tím nejlepším, co současná hudební scéna nabízí. My se dnes podíváme to, co jste z Glastonbury vybírali a přeneseme se tak alespoň virtuálně na chvíli do Anglie prostřednictvím videí z různých ročníků.


Ještě dříve se však ohlédneme za minulým speciálním dílem, jehož zadáním byl hudební test. Ve správných odpovědích se skrývala skladba Back in Black od skupiny AC/DC a bod navíc za hádání získávají - Yuki, K., Tea, Miloš, Ell-e, yellow, Chudobka1970 a Weiler.


Ostravský Festival v ulicích

10. července 2016 v 22:35 | Robka |  Akce
Festival v ulicích se narodil v roce 2011 jako mladší sourozenec velkého bráchy Colours, a měl od počátku za úkol nejen oživit centrum Ostravy, ale také dopřát lidem trochu zábavy zdarma. První ročníky se termínem kryly a zpestřovaly nám přesuny v rámci "našich" Colours - tedy ještě v době, kdy se festival konal uprostřed města. V roce 2014, kdy už se Colours odehrávaly v areálu Dolních Vítkovic, se také pouliční festival stěhoval, a to dost nešťastně do obchodního centra Karolina a přilehlých prostor. Naštěstí se loni vrátil zpět kam patří, takže jsme letos už podruhé využili možnosti naladit se na festivalovou vlnu a strávit příjemné dva dny.


Ve znamení - speciál 2

7. července 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Prázdniny začaly, spousta z vás má volno nebo alespoň sladký příslib dovolené, a to je ta správná doba na další ze speciálních dílů. Dnes si shrneme opět vaši účast v projektu a než si přečtete nové téma na příští týden, zkusím vás trochu potrápit malým testem. Poskládejte písmena správných odpovědí a vyjde vám název písničky. Původně jsem myslela, že bych vám hádání ulehčila a skladbu vložila na konec dílu v odkazu jako nápovědu, ale to byste měli moc lehké. Takže za hádání, kvůli němuž budou komentáře moderované, získáte další bod.


Mnoho podob úsměvů

6. července 2016 v 19:15 | Robka |  Život ve verších a rýmech

Profesionální

I když se vám nechce smáti,
neb kolem vás jsou hulváti,
máte v práci popisu,
tvořit smíchu kulisu.

Snažíte se býti vlídní,
uvnitř vůbec nejste klidní,
z umělého úšklebku,
máte náběh na depku.


Osm svíček na dortu

5. července 2016 v 19:18 | Robka |  Píšu vám
Dnešní datum je zasvěceno oslavě příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu a ve stejný den před osmi lety byl také založen tento blog. Podobnost s Cyrilem a Metodějem ještě nekončí - stvořili jsme ho rovněž ve dvojici, i když naším úkolem nebylo šířit křesťanství a písmo hlaholici, ale povědomí o hudbě Roberta Planta. Samozřejmě si dělám legraci a nechci vůbec srovnávat nesrovnatelné. Vzhledem k tomu, že jsme vůbec neřešili datum a blog vznikl náhodně, je to pouhá shoda okolností.


Jak si koupit mozek?

2. července 2016 v 11:35 | Robka |  Téma týdne
Koupě mozku je zásadní životní rozhodnutí, proto jsem zde s několika radami, které vám pomůžou orientovat se na trhu a zakoupit ten nejlepší model. Pamatujte, že mozek vám musí spolehlivě sloužit mnoho let a také na to, že špatný výběr pro vás může mít fatální následky.


Nejprve je třeba si uvědomit, zda ho vůbec potřebujeme. Znáte to - lidé často utrácí za zbytečnosti, a pak se dostávají do finančních problémů. Nejnovější typy mozků jsou sice výkonné a designově dokonalé, ale také poměrně předražené. Navíc nedisponují dlouhou životností a zhruba v době, kdy končí záruční lhůta, začnou vykazovat vady a poškození. Reklamace takového mozku je tedy už pasé a jako další možnost se jeví jedině svěřit mozek do péče servisního technika. Na tu dobu si budete muset vzít dovolenou a počítejte s tím, že čekací lhůty jsou dlouhé. Prestižní servisy samozřejmě poskytují na dobu opravy náhradní orgán, existuje však riziko, že po jeho používání už na původní mozek zapomenete. Je takovým malým tajemstvím, že s tímto právě servisy počítají a po opravě váš mozek nabídnou novému zájemci.