Ve znamení - oblíbené album

11. srpna 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Doba příliš nepřeje poslechu alb - na youtube i jinde na internetu se dá najít takřka vše, což snižuje motivaci posluchače do celého alba investovat. Internet zkrátka válcuje hudební trh, hudba se dá legálně stahovat či poslouchat za směšně nízké poplatky a je čím dál méně důvodů, proč hromadit svá oblíbená alba ve fyzické podobě. Přesto konkrétně mě láká mít doma hudbu, kterou mám ráda - je v tom kus srdce. Právě proto jsem vyhlásila téma oblíbeného alba i v rubrice Ve znamení.

Sešlo se dohromady jedenáct ukázek, pro něž můžete příští týden hlasovat. Minule jsme tu měli rozšířený výběr písní zcela podle vašeho gusta - dvacet skladeb na volné téma dohromady získalo 16 hlasů a nejvíc (tři) si odnesla skladba skupiny Queen Don't Stop Me Now.
Uklidňovalo mne to v těžkých časech.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz


Kdepak já a hudba, mám radši ticho, popřípadě vítr ve větvích stromů :-) Ale i já mám svoje srdcovky.
Třeba kdysi mi jeden kamarád věnoval Country kolotoč, ještě na kazetě. Ani nevím kolikátku, ale já se stejně nejvíc zamilovala do písničky Ústa do podkovy.
Je taková lidská a vlastně mě naučila se smát.


Magnetofonovou kazetu s prostým názvem Turbo od stejnojmenné skupiny si není třeba příliš představovat. Turbo, to je pro mě dvojka Rychard Kybic a Ladislav Vostárek. Jasně že sem patří mnohem víc jmen, třeba Martin Laul, Jiří Lang a Jiří Vondráček, Petr Bob Šťastný... Když se tak na kazetu dívám, je pěkně ochmataná, ještě že má zvenku plastový obal. Písničky z ní se dnes už skoro nehrají. Písničky jako Tak dej mi s tím svátek, Pět set mil v Indianopolis, Tam, kde bydlí vrány, Díky, já jdu dál nebo Smutek bláznů patří mezi moje srdeční záležitosti.


Dnes mám zase možnost sem procpat moje oblíbené Pearl Jam, jejichž deska Ten, která je o něco starší než já, je pro mě ta nejlepší. Na albu je to pecka vedle pecky a několik jsem vám jich sem určitě už zaslala. A tak dneska vybírám smutnou Black, jejíž melodie mě vždycky spolehlivě dostane. Ale ne nijak melancholicky, mně to prostě přijde perfektní.


Mou největší srdcovkou byla je a navždy bude kapela Harlej. Myslím, že jsem je určitě už někdy v minulosti někam posílala, na svém blogu jsem věnovala téhle naprosto nejlepší a nejúžasnější kapele článek, proč k nim vlastně mám tak blízko. (viz. http://teubujackova.blog.cz/1408/na-harlej-nemam)
Vybrala jsem album, které nese nádherný název Harlejland, album vyšlo v roce 2010 a aspoň teda pro mě jsou na tomto albu ty nejlepší pecky, jaké mohli Harlej vydat: Přirození, Malá nevěrná holka, Svařák.
Jsou to prostě songy mého dospívání a milion zážitků na chalupě. Proto jsem vybrala tu k mému srdci nejblíže, kterou jsem slyšela úplně POPRVÉ a to je Přirození!


Voľba môjho obľúbeného albumu bola skutočne ťažká, no myslím, že live album End of an Era mám o trochu radšej ako ktorýkoľvek iný. Album bol vydaný prvého júna 2006 a obsahuje záznam z posledného koncertu z Once Tour, ktorý sa odohral 21. októbra 2005 v Hartwal Aréne v Helsinkách. Bol to zároveň posledný koncert speváčky Tarji Turunen s Nightwish, o čom vedeli všetci z kapeli okrem nej. Po vystúpení je odovzdali otvorený list, ktorý bol následne uverejnený aj na ich web stránke. Kapela na koncerte odohrala celkom 18 skladieb, z ktorých ja vyberám pieseň Ever Dream. Je to pre mňa nádherná pieseň s úžasným textom. Počas nej sa okrem toho Tuomas poprvýkrát vôbec rozplakal na pódiu počas koncertu. Niektorí fanúšikovia tvrdia, že to bolo preto, pretože Tuomas pieseň Ever Dream zložil pre Tarju a vedel, že ju spieva na poslednýkrát. Nech je to ako chce, je to úžasná pieseň.
Yuki - bez blogu


The Marshall Mathers LP je dodnes jedním z nejlépe hodnocených alb kdysi neuvěřitelně kontroverzního rappera, zároveň také nejprodávanější album rapového žánru. Jde o desku tak úspěšnou, že Eminem nakonec cítil potřebu navázat na ni albem The Marshall Mathers LP 2. Původní deska je teprv jeho druhou opravdovou studiovkou a písnička The Way I Am prvním trackem, ke kterému si beat vytvořil sám Eminem. V textu rozebírá právě kontroverzní stránku své osobnosti, a jak nově nabytá pozornost ovlivňuje jeho život, což jsou témata, která prostupují velkou část jeho hudební kariéry. Snad se ani není co divit, protože tam, kde nebylo nic jiného, než touha vydat ze sebe autentickou výpověď, neviděli mnozí kritici a odpůrci nic jiného, než zkažený vzor. Bylo to v době, kdy si spousta lidí myslela, že za všechny problémy světa může hudba a ostatní populární média, aniž by jim došlo, že je to naopak. Současnou hudbu už moc nesleduju - třeba se to ani nezměnilo…
Tahle písnička má mimochodem dokonce i verzi s Marylinem Mansonem.


Kazety (později CD) s pohádkami ale i písničkami jsem nacházela pravidelně pod vánočním stromečkem, a tak se dodnes snažím své oblíbené umělce koupí originálních alb podporovat. Paradoxně, album Fairytales-Best of 2006-2014, které Sunrise Avenue vytvořili na turné v doprovodu 21st Century Orchestra, mi fyzicky ve sbírce (zatím) chybí.


Born In the U.S.A. je pro mě srdcovka. Doma ji máme na gramofonové desce a co si pamatuji, tak jsme si ji s taťkou pouštěli. Dnes už si ji povětšinou pouštím jen já, ale vždycky si to užiji. Ať potřebuji povzbudit, dodat energii nebo naopak uklidnit, Born In the U.S.A vždy funguje.
Jen doufám, že jsem ještě neposílala tuhle písničku, protože pár písniček jsem z tohoto alba již posílala. Na druhou stranu, Bruce Springsteen se prostě nikdy neoposlouchá.
yellow - bez blogu


Rise Against stvořili v roce 2004 album, ze kterého by se měly ostatní kapely podobného žánru učit - Siren Song of the Counter Culture, označované za učebnici progresivního žánru. Patří mezi má nejoblíbenější alba vůbec, a to hlavně díky svému nezaměnitelnému zvuku (a to jak v diskografii RA, tak i v porovnání jiných kapel), síle zvuku, textu a tak dále. Zároveň je tak uječené a hlasité, že název naprosto dokonale vystihuje obsah. A není náhoda, že právě včera, 10. srpna album oslavilo své 12 výročí. Vybral jsem skladbu Rumors of My Demise Have Been Greatly Exagger, která mě postupem času baví úplně nejvíc. Vy byste z alba asi poznali "Give It All", díky které se Rise Against stali viditelnějšími pro širší okruh posluchačů. No nic, přeji příjemný poslech, jsem moc zvědavý na váš výběr ;-)

Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)
Led Zeppelin - Gallows Pole (Led Zeppelin III)
Před čtyřmi lety jsem zde vyhlásila výzvu pro blogery, kteří mají rádi hudbu, aby se podělili o svých pět nejoblíbenějších alb. Přesněji řečeno o pět alb, která jim změnila život - protože hudba určitě dokáže povznášet duši i měnit svět a lidi v něm. Výzvy se účastnilo celkem třináct blogerů, k nimž jsem přidala mimo soutěž svůj osobní výběr.

Pokud se na článek podíváte, na prvním místě najdete mé dlouhodobě nejoblíbenější a mému srdci nejbližší album. Je to stálice, která mě provází v podstatě od dospívání a mám k ní takřka osobní vztah. Led Zeppelin nahráli za dvanáct let své existence osm studiových alb, nepočítám-li k nim "posmrtně" vydanou Codu. Mám důkladně naposlouchána všechna tato alba včetně živých záznamů, přesto jsem si už kdysi dávno zvolila právě Trojku jako svého favorita. Důvodem je především její hudební rozmanitost, která je důkazem, že Zeppelini nejsou jen kapelou produkující vypalovačky (jako je kupříkladu Whole Lotta Love), a pak také takřka venkovská atmosféra, dýchající z celé desky. Základy na album vznikaly ve velšských kopcích, ve stavení bez vodovodu a elektřiny, jež dokonale odříznuto od bláznivého světa poskytovalo uvolněné, domácké zázemí pro nápady na písničky. Jimmy Page s Robertem Plantem na chatě v Bron-Yr-Aur strávili pár týdnů a za tu dobu rozpracovali nápady na spoustu skladeb, z nichž některé se objevily i na pozdějších albech. Z desky hmatatelně vyzařuje pohoda, dobrá nálada a spontánnost okamžiku, kdy písně vznikaly - což jsou právě ty ingredience, pro něž ji mám ze všech alb nejradši (navíc obal s otáčecím kolečkem uvnitř je prostě perfektní!)

Vybraná skladba Gallows Pole je tradicionál, který zpopularizoval Leadbelly a jeho text vychází z britských lidových pramenů. Odsouzený zločinec prosí u šibenice o milost a doufá, že když nabídne úřadům peníze, bude zproštěn viny.
Úvod je celkem tichý, hraný jen za doprovodu akustické kytary, ale hlas Roberta Planta buduje od začátku dramatickou atmosféru, až se přidají bicí a postupně další nástroje - mandolina, banjo a elektrická kytara. Na třetím albu Zeppelinů se nachází též geniální bluesová skladba Since I've Been Loving You, kterou poslal Miloš do dílu s kytarovými sóly, a také Immigrant Song uvádějící posluchače do alba divokým riffem a bojovým pokřikem "Valhallo, já přicházím!" Pokud jste viděli film Škola rocku, určitě se vám vybaví. Přeji příjemný poslech!
Robka


Zde přehrajete celý dílZadání na příště:

Tentokrát se budeme muset obejít bez obvyklé grafiky, neboť jsem antitalent a Jirka není doma - takže pro tento týden bude zadání pouze slovní a o nic méně pádné. Do středy 17. srpna 16:00 místního času bych vás prosila posílat skladby na téma

60. létaPravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fredy Fredy | Web | 11. srpna 2016 v 9:27 | Reagovat

super :-)

2 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 11. srpna 2016 v 11:38 | Reagovat

Uch uch, z tohoto dílu jsem do konce doposlouchala 4 příspěvky, musím přiznat, že se to úplně minulo tím, co se mi tak nějak líbí. Ale v tom je kouzlo tohoto projektu, že se mi tu mohou rozšiřovat obzory, akorát dneska mi to nějak nesedlo. :D Můj hlas letí k Brucovi. :)

3 Robka Robka | Web | 11. srpna 2016 v 14:35 | Reagovat

[2]: Abych se přiznala, ani mě výběr nenadchl - líbili se mi Pearl Jam, ocenila bych i Eminema, jehož bych asi před pár lety vůbec nezkusila poslouchat (v tomto výběru patří ovšem ke špičce), Bruce Springsteen je klasik, album známé. Ale každý má jiný vkus, třeba si tu někdo to své najde. Zatím váhám, komu dát hlas:-)

4 Miloš Miloš | Web | 11. srpna 2016 v 22:50 | Reagovat

Protože jsem mimo domov, nestačil jsem příspěvek poslat, ale nemusel bych příliš váhat. Mým albem č. 1 je The Dark Side of the Moon od Pink Floyd.
A jsem rád, že mám originální vinyl se známým obalem s lomem světla na hranolu.

5 Miloš Miloš | Web | 11. srpna 2016 v 22:56 | Reagovat

[3]: A samozřejmě hlasuji pro Led Zeppelin III, už jen kvůli zmíněné skladbě, virtuóznímu kytarovému sólu Jimmyho Pagee a expresivnímu zpěvu Roberta Planta.

6 Tea Tea | E-mail | Web | 12. srpna 2016 v 0:53 | Reagovat

Mně se líbí nejvíc Sunrise Avenue, kteří tu už taky byli, ale ta písnička je super a známá :)

7 ANNihilation ANNihilation | Web | 14. srpna 2016 v 11:22 | Reagovat

Tohle byla nejjasnější volba ze všech. :D Díky, Eliško! :)

8 yellow yellow | 14. srpna 2016 v 12:18 | Reagovat

Nevím, jestli bych vydržela celé album, ale jako jedna písnička je to super. Vangelis

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama