Ve znamení - skladba v řeči, které nerozumím

10. listopadu 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Pomalu se blíží zima, což se projevuje i na počasí, a je třeba pomalu pomýšlet na finiš. Před námi je toho sice ještě spousta - dnešní díl v "cizí" řeči, další dva týdny máte na výběr skladeb žen hudebnic, a poté si dáme ještě jeden rekapitulační speciál (možná i s nějakým zpestřením) - ale přece jen se už nezadržitelně přibližuje konec roku a tím i konec rubriky Ve znamení. Mě by zajímalo, zda byste v příštím roce chtěli pokračovat v podobném duchu - napadlo mě i opakování úspěšné Abecedy, která skýtá hromadu možností. Napište mi do komentářů, nebo třeba na níže uvedenou mailovou adresu, jestli máte zájem - jedině z toho budu vycházet, protože rubrika funguje hlavně díky vám. Musím také podotknout, že mě moc těší, že fungujeme samostatně už téměř dva roky - od doby, kdy bylo zrušeno Forum Musicum na blogu Autorského klubu. Považuji to za úspěch a vůbec jsem nepočítala s tím, že to takhle dopadne. Všem, kdo se kdy zapojili, moc děkuji.


Teď ještě krátce k minulému dílu - anketa nabídla jedenáct skladeb k tématu Krása a zvítězila hned první písnička You're so beautiful, kterou zpívá Joe Cocker. Dostala od vás šest hlasů z sedmnácti celkově poslaných. Na druhém místě stanula Wonderful One Roberta Planta a Jimmyho Page s čtyřmi hlasy. No a teď už nás čeká další hudební nálož, tak hurá na ni.


I když něco z té ruštiny znám, ale mnozí mladí už možná ne.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz


Skladba z alba 'Champagne for Gypsies'. Má to původně být italská antifašistická píseň z druhé světové, tak snad jo, já textu nerozumím :).
Kvnhvta - bez blogu


Upřímně, z textu si tou španělštinou úplně jistá nejsem, ale vzhledem k prostředí (Kuba) nepředpokládám, že by to mělo být něco jinýho... O:)


Cizí jazyky jsem se učila celkem 3, některé dost dlouho a stejně je prakticky neumím. Jestli je ale nějaký, který si ráda poslechnu a opravdu nerozumím ani slovo, je to finština.


Písniček, u kterých nerozumím textu, jsou mraky. Většinou dám na pocit z melodičnosti, hudby a hlasu. Původně jsem chtěla dát skladbu, známou pod názvem O mio babbino caro, kde jsem si myslela, že jde o matku, která pláče nad smrtí svého dítěte, a zatím jde o rozparáděnou dívčinu, která chce randit a prosí tatíčka o svolení :D. Nakonec jsem ale vybrala jednu krásnou písničku, kterou poslouchám čas od času už hodně dlouho a zatím mi nezevšedněla.
Van Vendy - eumenidas.blog.cz


Stará lampa stojící na klavíru má na noze zelená slova: Jsem záře, oheň, abys v noci viděl. Má krásný plamen. Za sto let toho viděla spoustu....Maďarština není zrovna libozvučná řeč, ale v hudbě je to jedno. Zaposlouchám se do melodie a v momentě, kdy se mi líbí, začnu se pídit o čem se v písni zpívá. Omega je stará rocková skupina. Vznikla v Budapešti v roce 1962. Hodně mi připomíná náš Olympic. Možná znáte písničku Aleše Brichty Dívka s perlami ve vlasech. Tuhle pecku má od Omegy.
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Pieseň Kuolema Tekee Taitejlian je jedna z mála piesní Nightwish spievaná v ich rodnom jazyku - fínčine. Názov v preklade znamená "Smrť robí umelca" a text k nej je nádherný. Mne utkvel v hlave predovšetkým refrénový verš "Luojani, luoksesi anna minun tulla siksi miksi" ktorý znamená "Pane môj, pre teba, nechaj ma stať sa tým, kým si moje dieťa myslí že som". Avšak aj napriek tomu, že väčšina ľudí textu nerozumie, melancholická melódia tejto piesne a nádherný hlas Tarji Turunen umožňujú pochopiť jej význam a hlboko sa vrývajú do srdca.
Yuki - bez blogu


Vždy se mně líbila všestrannost Marie Rottrové, která vedle popových písní v prvopočátku kariéry zpívala i skladby soulové, rockové (Tisíc tváří lásky - cover verze skladby 25 or 6 to 4 od skupiny Chicago, z písně She's Gone na "B" straně singlu Black Sabbath se v jejím podání stal u nás hit Lásko, voníš deštěm), a dokonce i šansony, např. To mám tak ráda, v originále Je Suis Malade od Sergio Lamy. Francouzštinu jsem se nikdy neučil, ale provedení poslední písně Larou Fabian mě opravdu uchvátilo, nemyslím tím teatrální gesta, ale strhující zpěv, který mou oblíbenou Marii zcela zastínil.


Bod pro toho, kdo správně identifikuje jazyk a nesplete si ho s jiným asijským. Dva pro toho, kdo přesně určí žánr. Čtyři pro toho, kdo uhodne, která skladba tvoří prominentní sample. Kdo sesbírá sedm bodů, tomu povím, jak jsem se k téhle písničce vůbec kdy dostal.


Jednou z kapel, kterou poslouchám, i když nerozumím jejich jazyku, jsou Tinariwen. Kočovní Tuarégové hovoří řečí zvanou tamashek, která je řazena do rodiny berberských jazyků severní Afriky. Tamashek je údajně nejčistší formou původní berberštiny, je méně ovlivněn arabštinou a více propojen s jazyky ze subsaharské Afriky. Dnes jím hovoří něco kolem 1 - 3 milionů lidí především v Nigeru a Mali, mají i své písmo zvané tifinar, které je staré přes dva tisíce let.

Skladba pochází z alba Emmaar (11. 2. 2014), jež vznikalo v době, kdy Tinariwen museli opustit Mali z důvodů pronásledování islamistickými organizacemi prosazujícími právo šaria a zakazujícími hrát "satanistickou" rockovou hudbu. Jeden z členů kapely byl dokonce zatčen, když se snažil zachránit své kytary před zničením... Hrozba smrtí či zmrzačením vyhnala ze země spoustu muzikantů - mezi nimi i žen.
Robka


Izraelská zpěvačka vystupovala před lety na Colours, kde jsem ji také objevila. Zpívá v hebrejštině i zapomenutém jazyce Ladino, textům tedy nerozumím, ale líbí se mi její projev, který dokáže vzít posluchače za srdce.
Skladba pochází z alba Daughter of The Spring, jež vyšlo v roce 2011.
Robka


Celý díl přehrajete zdeZadání na příště:
Dva týdny budete mít na to, abyste vybrali nějakou ženskou osobnost, která v hudbě něco dokázala - prosím, abyste se zaměřili na ženy, které hudbu skládají a hrají na nějaký hudební nástroj, ne jen na zpěvačky.


Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

1403 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 10. listopadu 2016 v 10:19

Hlas skladbě od skupiny OMEGA. Z nostalgie.

2 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 10. listopadu 2016 v 21:39

Dobrá sebranka dneska! Dle mého hlasuju pro ten největší "bizár", co jsem tu dneska nejen slyšela, ale vlastně i viděla. Bylo to obohacující. :D

3 Miloš Miloš | Web | 10. listopadu 2016 v 22:40

Robko, mě tvá hudební rubrika nesmírně baví a vždy se těším na nový díl, i když někdy jen jako posluchač.
Líbí se mně, že přispěvatelé mají velmi různorodé hudební zájmy a alespoň pro mě je zde vždy mnoho nového a mnohdy se objeví něco, co se mně zalíbí a pak se po tom pídím víc.  

Uvědomuji si však také, jaká je to pro tebe zátěž stále vymýšlet nová témata, a pro Jirku tvořit ikonky.
Byl bych i pro nové kolo Hudební abecedy, téměř ke každému písmenu jsem měl víc tipů, a to asi všichni. A ikonky už máme :)

4 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. listopadu 2016 v 23:36

Klasickou dechovku vypínám po prvních taktech, ale balkánský naspeedovaný šraml Gorana Bregoviče je tak ulítlý, že má u mě výjimku :-).

5 Tea Tea | E-mail | Web | 10. listopadu 2016 v 23:44

Mě zaujala finská písnička od Haloo Helsinki ale hlas dávám své oblíbené Alone od Heart :) Robko já jsem určitě nejvíc pro aby hudební abeceda nebo jiná hudební témata, je to úžasné skvělé a baví ne jenom mě ale určitě nám více lidem :)

6 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 11. listopadu 2016 v 7:35

Jsem taky pro pokračování. Baví mě to a to tak, že velmi :-) a baví to i mého muže. Je to z tvojí a Jirkové strany spousta práce, smekám před vámi. :-) :-) :-)

7 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 11. listopadu 2016 v 8:04

Mohla by pokračovat ABECEDA s tím, že by šlo o název ALBA.

8 Robka Robka | Web | 11. listopadu 2016 v 18:20

[3]: To jsem ráda, že tě rubrika baví a že v ní nacházíš inspiraci. Proto jsem to i zamýšlela, že když nás bude víc, bude i širší záběr hudby a každý si tu něco najde. Abeceda byla početnější na příspěvky i díky jednoduchosti zadání a také rubrika byla nová, takže se zapojilo více lidí. Specifická témata jsou trochu problém a je fakt, že někdy nápady dochází - i když se zatím držíme :) Zaujal mě ale nápad TlusŤjocha, tak uvidíme.

[2]: Co to bylo?

[4]: Jo!

[5]:[6]: To mě těší, že jste pro pokračování :-)

9 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 12. listopadu 2016 v 10:41

[8]: HALCALI. :D
Jinak jsem se zapomněla vyjádřit k případnému pokračování. Já bych byla určitě pro, klidně opět pro tu abecedu. Pokud Tebe baví se o to pořád starat, tím lépe! :)

10 Kvnhvta Kvnhvta | E-mail | 15. listopadu 2016 v 9:27

Samé pěkné písně.
Finštinu bych asi nerozeznal od maďarštiny :)
Omg! Ty ženy a jejich pohyby v klipu od Omegy!
A také děkuji za belgickou Marušku Rottrovou, už mi tu hraje téměř tři dny v kuse, taky musím jít někdy spát :(

11 Sabča Sabča | Web | 19. listopadu 2016 v 13:18

Nightwish!!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama