Ve znamení - ženy

24. listopadu 2016 v 9:00 | Robka |  Ve znamení
Dnešní díl na čistě ženské téma je posledním, do nějž jste mohli posílat soutěžní příspěvky - příště si všechno pěkně zrekapitulujeme, a také vás ještě trochu potrápím hudební hádankou či kvízem. Ale nebojte se, rubrika nekončí, pojedeme dál. Jsem také ráda, že se v posledních dílech objevili mezi přispívajícími nováčci, které potřebujeme k osvěžení výběru jako sůl.

Než si pustíte dnešní díl, ohlédneme se za minulým. Před dvěma týdny jsme tu měli téma skladeb, které rádi posloucháme i přes jazykovou bariéru, a vy jste do ankety poslali šestnáct hlasů. Jednoznačného favorita na vítěze přesto nemáme - největší počet hlasů u jednotlivých skladeb nepřesáhl číslo tři a tohle bodové hodnocení si nakonec odnesly skladby dvě. Jsou jimi Petroleum lampa od maďarské skupiny Omega a Je Suis Malade francouzsky zpívající Lary Fabian.

Laurie Anderson, narozená jako Laura Phillips Anderson (* 5. června 1947, Glen Ellyn Illinois, USA), je americká zpěvačka, houslistka, performerka a skladatelka zabývající se experimentální hudbou a art rockem.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz


Nebyla bych to já, kdybych neposlala houslistku. Posílám konkrétně Sarah Chang, jak hraje moji srdcovku - Meditaci z Massenetovy opery Thais. Příjemný poslech. Já si jdu zahrát sama... :-)


Alice Springs si skládá písně sama a v počátcích kariéry se navíc doprovázela na klavír. Z jednoho rozhovoru si pamatuji, že jejím požadavkem k vystoupení bylo, aby pořadatelé zajistili kvalitní nástroj. Později od toho upustila, obklopila se skupinou a začala se doprovázet na kytaru. Tato písnička je známá v novějším aranžmá ve svižnějším tempu, ale mně se víc líbí původní pomalá verze s klavírem.


Tuhle křehkou dívku mi představil syn milující Metallicu. Už dřív se mu zalíbil David Garret, ale ona ho překonala. Já jsem si ji přejmenovala na baletící houslistku.. Ostatně každé její vystoupení má parádní choreografii a ona v něm tančí "první housle" :-) Moc se mi líbí její Crystallize, parádní je v jejím podání i zpívající fontána Master of Tides. Je na co se dívat a krásně se to poslouchá :-)
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Rozhodla jsem se poslat song od Laury Pergolizzi, která se prezentuje pod jménem LP. Narazila jsem na ni náhodou, teda vlastně ani ne náhodou, protože minimálně ve Francii je to docela mainstream, soudě dle toho, že jsem jí už několikrát slyšela v autobuse. Laura napsala již mnoho písní pro mnoho známých jmen, teď působí i sama, navíc hraje na kytaru a ukulele. Možná si podle toho, co vidíte v klipu, říkáte, že jsem se spletla a poslala nějakýho mužskýho. Když jsem to viděla prvně, vůbec jsem se nemohla rozhodnout, co to vlastně poslouchám, ale v podstatě mi to bylo jedno, protože ten hlas (a hlavně ke konci) mě dostal. (No a kdybyste viděli oficiální klip k písni, pochybovali byste o pohlaví tím spíš. :)) Já si vybrala podobu live session, která se mi líbí víc než studiovka.


Mou ženou v hudbě je Emilie Autumn. Matka s bipolární poruchou, otec schizofrenik. Emilie sama měla dost těžký život, pokus o sebevraždu, násilné umístění do psychiatrické léčebny. Hraje na housle, piáno, cembalo, violu, texty a hudební podklad pro ně skládá sama.
Muchomůrka - muchomurkas.blog.cz


Na internetu jsem se dočetla, že tahle má oblíbená písnička od Anety je čistě autorská. Tak snad je to pravda. :)


Nevím, jak je to s vnímáním hip hopu dneska, protože jsem do tý kultury už tak ponořenej, že jakýkoliv vnější dojmy vnímám zkreslenýma brejlema. Ale minimálně když jsem vyrůstal, byl rap považován za nenapravitelnou doménu mužů. Když jde člověk po hudebních kořenech tohodle žánru, zpravidla narazí na dvě stěžejní písničky - Rappers's Delight od Sugarhill Gang a The Message od Grandmastera Flashe and the. Nebudu vás unavovat celým názvem. První jmenovaný song se zasloužil o průnik hip hopu do širšího povědomí (a řekněte, jestli si podle doprovodného videa představujete typickou rap párty), ten druhý byl pak ranou ukázkou uvědomělého rapu a inspiroval velkou většinu budoucích textařů. Obě písničky jsou sice od skupin výhradně mužských, hudbu nicméně skládala Sylvia Robinson. Díky tomu je často nazývána matkou hip hopu. Posílám její sólový track, který se dostal mezi top 3 žebříčku Billboard, přičemž původně byl napsán i složen Sylvií Robinsonovu pro Ala Greena, který ale odmítl písničku nahrát, neboť se bál, že takto lascivní song poškodí jeho kariéru.


Jedna z nejslavnějších rockových kapel s holkou za mikrákem. Taková rebelka je to :D Přeji příjemný poslech...

A Reginu tu zase musím protlačit...prostě musím :D Jedna z nejlepších žen v hudbě, které znám. Ta v tom umí chodit.
Tyto příspěvky pro vás připravil Jirka:-)


Shodou náhod jsem přesně před rokem navštívila koncert této marocké zpěvačky. Někteří ji přirovnávají k Patti Smith, další stylově řadí k Manu Chao, říká se jí také "Berberská Edith Piaf". Loni vydala album Homeland, na němž ve třech jazycích zpívá o své lásce k rodné zemi a vzdává hold lidem, kteří v ní žijí. Loňský koncert v Akropoli byl její tuzemskou premiérou a patřil k těm hudebním zážitkům, na něž se nezapomíná.
Robka


Devatenáctiletá dvojčata Naomi a Lisa-Kaindeé Diaz (Francie-Kuba) vydala loni v únoru svůj debutový počin. Ve třinácti písních alba osobitým způsobem interpretují současnou elektronickou hudbu, do níž roubují jak své kořeny s prvky černošských spirituálů, tak i jazzové (jejich otcem byl zemřelý jazzový hudebník Anga Diaz) či soulové inspirace.
Robka


Celý díl přehrajete zde


Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 24. listopadu 2016 v 13:10 | Reagovat

dal jsem hlas Paramore - Misery Business

2 Heaven Heaven | Web | 24. listopadu 2016 v 13:55 | Reagovat

Celkem jasně Paramore :)

3 Sugr Sugr | E-mail | Web | 24. listopadu 2016 v 18:29 | Reagovat

Robko, sice se nezúčastňuju tvých úžasných výběrů a soutěží, ale musím se přiznat, že si vždy MOC ráda přehraji ten tvůj odkaz "Celý díl přehrajte zde". Je to pro mě balzám, a děkuji ti za něj!:-)

4 Kája Kája | Web | 24. listopadu 2016 v 19:37 | Reagovat

Poslední? Tak to jsem ráda, že jsem konečně něco poslala!

5 Miloš Miloš | Web | 24. listopadu 2016 v 23:29 | Reagovat

Dost pěkných písní, podle mně známých jmen bych volil Reginu Spektor, líbí se mně i příspěvky Robky, ale nakonec hlas pro tu nešťastnou "podzimní" Emílii.

6 Baryn Baryn | Web | 25. listopadu 2016 v 22:10 | Reagovat

Emilie Autumn, to je jasná volba. Obdivuji ji už několik let, její hlas i písně, ale zrovna tak, jak se dokáže vypořádat se vším, co ji v životě potkalo. A zde uvedená "Opheliac" byla šíleně dlouho mou nejoblíbenější písní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama