Hudební abeceda - D jako debut

2. února 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Dnešní téma debutů je poměrně obsáhlé a sešel se k němu docela zajímavý vzorek skladeb i slušná sbírka informací. Existuje samozřejmě spousta výborných prvotin, jež zde nebyly zmíněny, takže pokud byste si vzpomněli na nějakou, kterou by se patřilo připomenout, můžete ji napsat do komentářů.

A jako vždy ještě krátké ohlédnutí za minulým týdnem, v němž jste hlasovali pro skladbu k písmenu C. V anketě jste měli na výběr z dvanácti písní a pouze polovina z nich byla poctěna vaší přízní. Hlasů se sešlo celkem čtrnáct a nejlépe si u vás vedli tentokrát Radiohead se skladbou Climbing Up The Walls. Tento výborný kousek jich dostal pět.






z alba Whatever People Say I Am, That's What I'm Not
Dnes jsou Arctic Monkeys jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších současných britských kapel. Velká sláva kapelu hodně proměnila - z roztomile působící čtveřice kluků odněkud z Sheffieldu vyrostla sebevědomá kapela. Na předávání prestižních cen Brit Awards (kterou vyhráli celkem desetkrát, z toho jednou právě za album Whatever People Say I Am, That's What I'm Not) v roce 2014 pronesl Alex Turner dnes už legendární řeč, z které odkapávala arogance a sebeláska v takové míře, že už to vlastně přestalo být nevhodné. Jejich debut v sobě ale žádnou aroganci nemá - dýchá z něj energie a nenasytnost začínající kapely a atmosféra Sheffieldu, odkud kapela pochází. Je to bezprostřední, nefalšovaný výbuch potřeby hrát a hrát nahlas, texty jsou přímočaré, kapela si na nic nehraje a je přirozená. Přestože podle mého názoru kapela v pozdější tvorbě svůj debut překonala, zůstává mi tato deska navždy v srdci pro svou jedinečnou atmosféru, která zachycuje Arctic Monkeys přímo na počátku jejich jedinečné hudební cesty.



z alba "The Miseducation of Lauryn Hill" (Špatná výchova Lauryn Hillové)
Neo-soulové album vyšlo v srpnu 1998 a Loryn s ním mimo jiné vyhrála 5 cen Grammy z deseti nominací. Někteří kritici ho označují jako jedno z nejlepších alb 90. let i nejlepších alb vůbec. Texty se zabývají Loryniným těhotenstvím, vztahy v její bývalé skupině, láskou a Bohem.
Časopis Rolling Stone napsal (přibližně) toto:
"Na svém sólovém debutu vzala Loryn sedmdesátkový soul a nechala ho zaznít hip-hopové generaci. V jemné a vznešené produkci vznikly srdcovky jako 'Ex-Factor' a houpavé kázání 'Doo Wop (That Thing).''
Kvnhvta - nemá blog


z alba No Name
Včera jsem si prohlížela časopis Program z našeho města - divadla, koncerty a všimla jsem si samozřejmě fotky No Name.
Jedná se o koncert na plese, ale alespoň mi přišlo vhod vybrat si song z jejich debutního alba.
Poté, co No Name v roce 1996 vyhráli hudební soutěž Košický zlatý poklad, dostali v roce 1998 nabídku vydat své první debutové album s názvem jak jinak než No Name. Vydavatelská firma doporučila kapele, aby na své album přidala taky cover verzi písničky Kristínka iba spí od Petera Nagyho. A No Name dokonce natočili na tento cover song videoklip, který Vám posílám.


z alba Ecliptica
V roce 1996 se dalo dohromady pět Finů a vytvořili kapelu. Ta musela dvakrát změnit název, než se z ní konečně stala Sonata Arctica. V roce 1999 vyšlo první album pojmenované Ecliptica. Z alba mám nejradši písničku Full moon. Doufám, že ji za tři týdny uslyším na koncertě. :)


z alba Cesta do záhu(d)by
Asi všichni mí oblíbenci ve chvíli, kdy jsem je objevila, už několik let fungovali. Tomáš Klus je jediný, u kterého jsem stihla začátky. Když dělal předskokana Chinaski, moc mě nezaujal, ale po pár dnech se mi jeho písničky rozležely v hlavě a začala ho poslouchat. Díky němu jsem poznala spousty úžasných lidí, z pár z nich se stali přátelé a vídáme se dodnes. Nikdy nezapomenu na všechny ty kafíčka s ním v DISKu, koncerty, kam tehdy chodilo deset lidí (a polovina tam byla omylem :)) ) a hlavně zážitky z cestování, kdy jsme projezdili půlku republiky. Posílám tedy Baladu z jeho prvního alba, které jsem tehdy ulovila ve slevě v jednom končícím krámě s hudbou (roky tam byl) a peníze mi na něj dal děda za úklid jeho počítače (kterej mimochodem vydržel asi tak týden).


z alba Infinite
Eminem poprvé doopravdy vtrhnul na hudební scénu s albem The Slim Shady LP, které debutovalo na druhém místě žebříčku Billboard 200 a udrželo se mezi dvoustovkou nejprodávanějších alb celých sto týdnů, což je bez jednoho měsíce dva roky. Z bílýho kluka z nejchudších sociálních vrstev Detroitu se stala obrovská hvězda prakticky přes noc, a mohly za to hlavně dvě věci. Jednak vzniklo album spoluprácí s legendárním producentem Dr. Dre a hlavou labelu Interscope Jimmy Iovinem. Druhý faktor byl ale samotný Eminemův styl, který se drasticky změnil oproti jeho prvnímu albu. The Slim Shady LP totiž není první věc, kterou Eminem vydal, a poprvé se pokusil své hudební kariéře položit základy na desce Infinite, jíž se vytisklo jen asi tisíc kopií, Marshall je sám prodával z kufru auta a přes jeho snahu mít na albu co možná nejpřijatelnější texty, místní rádia odmítala album vůbec hrát. Po téhle zkušenosti přišel Eminem s nápadem na alter ego Slim Shady, které se nebálo říct na tracku absolutně cokoliv a ventilovalo jen to nejhorší, co ho v životě potkalo.
Posílám proto ukázku toho, co hudební posluchači přelomu století zrovna nehledali.


z alba Dead Letters
Skupinu The Rasmus založili středoškolští studenti v Helsinkách v r. 1994, tehdy ještě měli jiné názvy a také jejich alba měla jen lokální význam a nepřekročila hranice Finska. Za celosvětový debut lze považovat album Dead Letters z r. 2003, které vyšlo i v USA a z něhož nejméně polovina skladeb se stala hity, např. In the Shadows, Guilty, First Day of My Life, In My Life a Funeral Song. Album bylo úspěšné i komerčně, prodalo se v 1,7 milionu kopií a In the Shadows na singlu ve více než milionu.
Vybírám ale Guilty. Cítím se vinen, má slova jsou prázdná (I feel guilty, my words are empty) a nic než elektrické křeslo si nezasloužím.


z alba Katapult
Album Katapult, ze kterého je tahle písnička, bylo nahráno v roce 1977 a vyšlo v roce 1978. Je zajímavé, že se nahrávalo živě. Myslím si, že tuto krásnou písničku znají téměř všichni. Tak jen pár zajímavostí o skupině Katapult. Původně se jmenovali Mahagon. Hudbu skládá většinou Olda Říha. Texty dodává většinou Ladislav Vostárek, přispívají také Pavel Vrba, F. R. Čech nebo F. L. Hagen. Katapulti vyhrávají v roce 1979 Zlatého slavíka. V roce 1993 vystupují jako předskokani slavných Deep Purple a v roce 1995 startují koncerty Status Quo nebo Slade. V 90. letech jsem s manželem byla na jednom jejich koncertě. Odnesla jsem si strašně fajn zážitek a lásku k rocku:-)
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


z alba Kinks
S dnešním příspěvkem se dostávám až do roku 1964, kdy vyšlo první album britské rockové kapele The Kinks. Názvy alba jsou udávány dva: buď "The Kinks" anebo (pro USA) "You Really Got Me". A myslím, že je jasný, jakou pecku z tohoto alba jsem se tedy rozhodla poslat.


z alba Enter
Skladba Enter pochádza z debutového albumu symfometalovej kapely Within Temptation pod rovnakým názvom z roku 1997. Album je štýlovo veĺmi odlišný od neskoršieho hudobného smerovania kapely. Hudba si zakladá na kombinácii anjelského sopránu vokalistky Sharon den Adel a death metalového growlingu jej spoluhráča a partnera Roberta Westerholta na dlhých inštrumentálnych pasážach. Zvuk albumu je omnoho temnejší, tvrdší a progresívnejší ako na nasledujúcich nahrávkach skupiny, vrátane ich druhého a najúspešnejšieho albumu Mother Earth, ktorý je hudobne jemnejší a komerčnejší a definuje hudobný štýl ktorým sa kapela preslavila. V textoch sa zaoberá témou vojen, duchov a temnoty, v kontraste ku fantasy, láske a prírode, ktoré sú témou neskorších albumov. Kritikmi je štýl albumu definovaný ako gothic metal či gothic doom. Pre mňa osobne je toto najlepší album aký kedy Within Temptation stvorili. Skladba Enter mi z neho asi najviac prirástla k srdcu. Posielam živý záznam z vystúpenia kapely na festivale Pukkelpop v roku 2002.
Yuki - nemá blog


z alba My Head Is an Animal
Na téma debutu je trochu těžší najít něco novějšího. Ale nakonec jsem se rozhodl pro Of Monsters and Men, kteří minulý rok poctili Colours of Ostrava svou návštěvou. Album se jmenuje "My Head Is an Animal" a je z roku 2011. Přeji příjemný poslech...
Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)


z alba The Doors
První album americké kapely vyšlo 4. ledna 1967 u společnosti Elektra a producentem Jacem Holzmanem bylo popsáno jako: "Nejlepší rockové LP, co jste kdy slyšeli. Dobře informovaní propagátoři nových směrů a znalci, kteří měli tu čest si je poslechnout, sdílejí mé nadšení. Podpořte The Doors. Mají ten nejdůležitější sound v americké hudbě." A podpory se prvotině dostalo vskutku obrovské - osvětlený billboard na Sunset Strip propagoval hudební album poprvé v historii.
Obal na desku byl prostý a výstižný - fotografie všech čtyř členů, kterým vévodila zasněná a do stínu ponořená tvář frontmana Jima Morrisona. Obal se však Jimovi nelíbil, proto na dalším albu požadoval změnu - řekl doslova, aby tam dali cokoliv, třeba nějakou holku, nebo pampelišku, jen ne společnou fotku. Je docela zajímavé, že všechny obaly alb The Doors - kromě druhého Strange Days - jsou tvořeny společnou fotografií všech členů skupiny.
Album bylo nahráno ve studích Sunsed Recording Sound za pouhých devět dní během září 1966 a patří mezi zásadní debuty v historii rockové hudby.
Robka



Celý díl přehrajete zde



Zadání na příště: E jako elektronická hudba

Do 8. 2. 2017 (16:00) posílejte skladby, v nichž je použit prvek elektronické hudby. Jinou podmínku nemám a jsem zvědavá na vaše tipy.




Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 2. února 2017 v 10:33 | Reagovat

Tak jsem to propásl...

2 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 2. února 2017 v 12:37 | Reagovat

Ani nevím, že se to zase oživilo, což mě samozřejmě těší.

Pro mě jasní The Rasmus, vždyť na tom jsem vyrostl :)

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 2. února 2017 v 14:26 | Reagovat

Ty Doors jsem chtěla poslat. :D Ale jinak zajímavej mix dneska.

4 Kvnhvta Kvnhvta | 2. února 2017 v 16:26 | Reagovat

Sákryš, kde je 'Ten' od Pearl Jam?
Pár dalších debutů:
Cyndi Lauper - 'She's So Unusual' (1983) [např. Girls Just Want to Have Fun]
The Police - 'Outlandos D'Amour' (1978) [např. Roxanne]
Guns N' Roses - 'Appetite for Destruction' (1987) [nejprodávanější debutové album všech dob]
The Velvet Underground and Nico - 'The Velvet Underground' (1967)
The Jimi Hendrix Experience - 'Are You Experienced?' (1967)
Van Morrison - 'Astral Weeks' (1968)
The Beatles - 'Please Please Me' (1963)
Patti Smith - 'Horses' (1975)

Příští týden si dám pauzu, elektronickou hudbu neznám.

5 Miloš Miloš | Web | 2. února 2017 v 16:53 | Reagovat

The Doors, z "našich" bych volil Katapult, jak mě moc neberou, tuto skladbu mám rád.

6 Opica Opica | Web | 2. února 2017 v 20:42 | Reagovat

Do debutů přidávám Saru Hartman a písničku "Monster Lead Me Home". Nejsem si jistá, jestli jsem ji už někdy posílala, ale na tom asi nesejde. Saru jsem slyšela naživo vloni, když dělala předskokanku Ellie Goulding na pražském koncertě a byla moc fajn.

https://www.youtube.com/watch?v=WP5g2jUbSgA

7 Robka Robka | Web | 2. února 2017 v 21:52 | Reagovat

[1]: Škoda, tak příště...

[2]: Jsem ráda, že tě tu vidím a díky za komentář :-)

[3]: Taky se mi zdá, že je to dobrý mix.

[4]: Já měla ještě pár tipů, ale těch dobrých alb je moc - tak namátkou ještě Portishead (Dummy), Goldfrapp (Felt Mountain), Garbage (Garbage), Manic Street Preachers ( Generation Terrorist), no a samozřejmě Led Zeppelin ( Led Zeppelin) a Robert Plant ( Pictures at Eleven) :-) Určitě jsem toho dost zapomněla.
A nemusíš posílat vyloženě elektronickou hudbu, může to být třeba rock, v němž je elektronika použita.

[5]: Tak to jsme dva, mě Katapult také nechávají v klidu.

[6]: Díky za tip!

8 Miloš Miloš | Web | 2. února 2017 v 23:19 | Reagovat

[7]:"rock, v němž je elektronika použita", tak to už jsem doma :)

9 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 3. února 2017 v 9:32 | Reagovat

[4]: Nad PJ jsem taky hodně přemýšlela, ale myslím, že v uplynulých dvou letech jsem to album tady celkem vyčerpala (s pomocí ann-ihilation :D) a bohužel se mi zdá, že tu Pearl Jam nikdy neměli úplně velkej ohlas. O to víc mě těší, že to tu dnes někomu chybí!

10 Tea Tea | E-mail | Web | 3. února 2017 v 9:51 | Reagovat

Mě dneska hodně příjemně potěšila Balada od Tomáše Kluse, vzpomínky na intr.. takže Klusík :) Ou, tak to já naopak budu v louži u elektronické hudby, no něco najdu snad :D

11 Robka Robka | Web | 3. února 2017 v 15:28 | Reagovat

[9]: Jak to, že neměli ohlas, u mě ohlas měli vždy :-)

12 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 3. února 2017 v 16:30 | Reagovat

[11]: Nevyhrávají ankety. :( :D

13 Mike Mike | Web | 3. února 2017 v 18:05 | Reagovat

Ach, já opět zapomněl...když už se konečně rozhodnu někam přispět, skončí moje idea většinou v rozepsaném mailu. Tak snad to tentokrát už vyjde, ačkoli si nejsem jistý, jestli dokonale poznám elektronickou hudbu. :D

Můj D-příspěvek alespoň takhle: Carmel Paradise - Turn Me On (aneb dokonale psychedelicky-relaxační záležitost :))  https://www.youtube.com/watch?v=pd5YCI9I3a8

14 Kvnhvta Kvnhvta | E-mail | 4. února 2017 v 9:15 | Reagovat

Můj hlas dneska Mahagonům, protože Olda to žhaví :)

15 Kvnhvta Kvnhvta | E-mail | 5. února 2017 v 15:29 | Reagovat

[7]: A co takhle 'Made in Valmez' (1991) od Mňágy a Žďorp? Samá pecka.
Nebo Nohavicův 'Darmoděj' (1988)

[9]: PJ rulez! :)

16 Kvnhvta Kvnhvta | 7. března 2017 v 9:19 | Reagovat

Taky jsem teď slyšel debut. album 'Shame' skupiny Brad z r.1993 a dá se to :), tak hrr na ně! -> https://www.youtube.com/watch?v=lZJ5fVlUBr4

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama