Březen 2017

Hudební abeceda - J jako jazz

30. března 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Po dvou týdnech je opět zde naše rubrika, tentokrát plná jazzové hudby. Při poslechu playlistu mě popadla chuť otevřít si lahvinku červeného (nebo bílého, ale doma mám pouze zbytek vánočního svařáku), obléct si nějaké šaty (které bych v šatníku možná našla) a uvelebit se ležérně se skleničkou v ruce na pohovku. Jazzový díl se mi moc líbí, potěšili jste mě, opravdu.


No a ještě zbývá jedna povinnost, než si budete moci vychutnat hudbu - a tou je zhodnocení minulého dílu. Byl věnován interpretům, jejichž jméno začíná písmenem I a sešlo se v něm jedenáct skladeb. Z celkového počtu devatenácti hlasů jich šest pro sebe ukořistili Iron Maiden (klasika se potvrzuje) a jejich skladba Coming Home. Gratulace vítězům!
Vraždící bestie

27. března 2017 v 20:54 | Robka |  Téma týdne
Rčení, průpovídek a přísloví, v nichž hraje hlavní roli jeden z největších živlů, je spousta. Stačí si připomenout - zahořel láskou ( srdce plane, lýtka se zapalují), dal ruku do ohně ( nestrčila bych ji tam ani za nic), oheň je dobrý sluha, ale zlý pán či co tě nepálí, nehas. Zapálit se můžete nadšením pro dobrou věc (možná i pro špatnost), stejně tak lze rychle vyhořet z přílišné horlivosti ( to se stává při zápalu pro dobro, u zla bych s vyhořením váhala). Syndrom vyhoření hrozí zejména lidem, kteří se angažují v péči o jiné, a i na veřejnost sem tam unikne nějaký ten případ totálního vyhoření, kdy se z původně pomáhajícího člověka stane (dle titulků bulvárního tisku, kde to píšou s velkými písmeny) vraždící Bestie.


Je faktem, že takovou malou bestií se můžete stát, i když zrovna nepracujete ve zdravotnictví či školství. Na to, abyste měli zaděláno na problém, si stačí pořídit něco živého. U mě to funguje v případě kytek, které vraždím s neúprosnou pravidelností - a to přitom cítím takové vzplanutí a nadšení při spatření krásné rostlinky v obchodě! Jenomže jen co ji přenesu do svého domova a zapáleně se na ni vrhnu, abych ji opečovala, pravidelně po pár dnech (u silnějších jedinců po týdnech) to dopadá stejně. Mé nadšení vyhasíná ruku v ruce s květy a listy, až vyhasne úplně a původně živá rostlina končí na smetišti. Má zrůdná porucha už vygradovala do té podoby, že mi ze všech rostlin doma zůstal jen fikus, kterému říkám Kostěj nesmrtelný, neboť vydrží i čtrnáct dnů bez vody. Jsem si vědoma toho, že už nesmím domů přitáhnout žádnou kytku, ale posledně jsem neodolala něžné fialkové kráse primulky, již nabízel náš obchodní řetězec v rámci příchodu jara, a jak to dopadlo? Vydržela týden.


Je mi to líto, protože neberu kytky jako věci, jenže ony mají nevýhodu - neřeknou si, co chtějí. Myslím, že kdyby mluvily, bylo by to daleko lepší a asi bych i já, zahradnický barbar, slavila pěstitelské úspěchy. Stačilo by třeba, kdyby se omezily na hesla: "Vodu!", "Moc vody!", "Hnojit!" a tak podobně - jenže naučit kytky mluvit, to by dalo práce. To nedokázal ani král Miroslav a to byl nějaký Mičurin. No ale jak mi teď dochází - kdyby zase nějak moc remcaly, tak by to asi šlo hezky na nervy. Možná by se pak staly silně autoritativní, začaly mě komandovat a budit v noci... ne, ne. Třeba bych jim pak nedokázala odmítnout, říci ne ( to je pro předcházení vyhoření zejména důležité!) a postupně by ve mně narůstala touha zakoutit jim stvolem či stonkem. To raději pro klid duše zkrotím své zapálení pro zeleň a budu se jí chodit kochat jen do přírody, kde roste tak nějak sama a působí uklidňujícím dojmem pro oko i duši.

Ztracena v Prdech

26. března 2017 v 13:22 | Robka |  Píšu vám
Existují v životě člověka témata, o nichž jaksi nerad hovoří, a tím méně ve slušné společnosti. Celý život jsme vychováváni k tomu, abychom krotili některé pochody organismu a i mnohé chytré časopisy nám radí, jak se s nimi vypořádat se ctí a bez ztráty kytičky. No, nebudu chodit kolem horké kaše, jedná se - jak jste asi pochopili z názvu článku - o prdy.

V mých představách jsou prdy jakýmsi měřítkem důvěry. Jistě každý z vás má kolem sebe spoustu přátel, s nimiž se o ně nedělí a jen hrstku vyvolených, před kterými prdí bez uzardění. Říká se, že pravá láska se pozná právě podle prdů, a něco na tom bude. Lidé, kteří spolu žijí nějaký čas a důvěřují si, před sebou bezostyšně plyny vypouští, na rozdíl od časné zamilovanosti, kdy se snaží působit, jako by ani žádná střeva neměli. Leckdy pak může docházet v lepším případě k trapným situacím a v tom horším již k tělesným obtížím, kdy zadržené prdy v organismu simulují srdeční záchvat či problémy s dechem. Horší to v tomto případě mají ženy, neboť u nich se čeká, že budou étericky něžnými a voňavými bytostmi a - přiznejme si to otevřeně - ono to po konzumaci některých jídel není zkrátka dost dobře možné.


Hudební abeceda - Interpret na I

16. března 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Dnešní díl k písmenu I je co do výběru celkem pestrý a zajímavý, což budete moci posoudit za chvíli sami. Čeká nás ale ještě tradiční rekapitulace ankety z minulého týdne, kdy jste hlasovali pro "hard and heavy" skladby. Jak to dopadlo?

V anketě se sešlo šestnáct hlasů k deseti písním a nejlépe si vedly skladby Poison ( Alice Cooper), Killing In The Name ( Rage Against The Machine) a Run to the hills (Iron Maiden). Všechny mají shodně po třech hlasech, je vidět, že klasika u vás vede :-)
Hudební abeceda - H jako Hard & Heavy

9. března 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Minulý týden jsme tu měli jakési průběžné resumé prozatímních výsledků Hudební abecedy a také malý kvíz - teď se tedy dozvíte, jaké měly být odpovědi a to, kdo z vás tipoval správně. Také nás čeká další hudební nálož, tentokrát ve stylu tvrdé muziky, ale nepředbíhejme.


Takže nejprve výsledky hádání :
Otázka první: V jednom ze starších dílů jsme poslouchali zpěvačku Lorde. Kterou její skladbu v něm nenajdeme?
a) Everybody Wants to Rule the World
b) Ribs
c) Tennis Court

Správná odpověď je za b. A a c můžete najít v tomto dílu.


Otázka číslo dvě: Kterou z těchto skupin jsme v Hudební abecedě nikdy neslyšeli?
a) Quicksilver Messenger Service
b) Twisted Sister
c) Traffic

Správná odpověď je za c. Quicksilver Messenger Service se objevili zde( posílala jsem je já:-)) a Twisted Sister poslala Chudobka tady.


Otázka třetí: Kdo složil skladbu Learn to Fly?
a) Blink 182
b) Foo Fighters
c) Faith no More

Správně je za b. Zjistíte to zde.


U čtvrtého zadání byl obrázek skupiny a vy jste měli hádat, která to je. Na výběr jste měli z kapel
a) The Kinks
b) Small Faces
c) The Who

Správná odpověď je za a - The Kinks


Poslední otázka byla opět s obrázkem - z výřezu z obalu alba jste hádali skupinu i název onoho díla.

Všichni hádající poznali debutové album Nightwish Angels Fall First.


Na všechny kvízové otázky správně odpověděli: Vencisak, Tea, Chudobka1970, Weiler, K., Ell-e. Blink má malou chybu u druhé otázky a od kvnhvty mi přišlo řešení na email a také se nechal zviklat v druhé otázce. Ještě uvidíme, co nám to udělá s celkovým pořadím.
Hudební abeceda - speciál 1

2. března 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Vítejte u prvního letošního speciálu Hudební abecedy, milí přátelé. V úvodu bych chtěla poděkovat vytrvalcům posílajícím své příspěvky od vzniku rubriky, a zároveň s radostí vítám nováčky kvnhvtu, Mikeho a Blink, kteří jsou velkou posilou "týmu" a na jejichž výběr se vždy těším (a určitě ne sama). Ráda bych znovu podotkla, že vítán je zde každý, kdo má rád hudbu a chtěl by prostřednictvím Abecedy seznámit ostatní se svým hudebním vkusem - témata jsou vyhlášena vždy ve čtvrtek v 9:00. Téma můžete ovlivnit i vy sami, pokud mi napíšete svůj návrh na email, uvedený na konci článku. Podmínkou je pouze to, že by se vždy mělo vztahovat k písmenu (například B jako blues, A jako album) a nemělo by už být dříve v abecedě použito.