Hudební abeceda - M jako album na M

27. dubna 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Vítejte u pravidelného hudebního seriálu, milí přátelé. Tentokrát jste na přemýšlení měli dva týdny, což se projevilo na počtu příspěvků, takže tento díl bude opravdu co poslouchat. Dva týdny jste také hlasovali v anketě pro skladby z minulého dílu, v němž jsme se věnovali londýnské scéně - a jak to dopadlo? Celkem přišlo devětadvacet hlasů pro jedenáct skladeb a nejlépe si vedli Gorillaz se skladbou November Has Come, která získala šest hlasů. Na druhém místě v těsném závěsu o bod méně má Theme song z The Phantom of The Opera. A teď už hezký poslech dnešního výběru!






Vangelis - Mythodea (album Mythodea)
Mythodea byla zkomponována jako doprovodná hudba k vesmírným misím americké NASA.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz


The Smashing Pumpkins - Tonight, Tonight (album Mellon Collie and the Infinite Sadness)
K dílu "M jako... album na M" posílám třetí album americké alternativně-rockové skupiny The Smashing Pumpkins, vyšlo v roce 1995 jako dvojalbum pod názvem "Mellon Collie and the Infinite Sadness", bylo příznivě přijato fanoušky i kritiky a zabývá se různými tématy a problémy dospívání. Písnička "Tonight, Tonight" je svým provedením pocta skupině Cheap Trick, smyčce obstaral Chicagský Symfonický Orchestr. Ten klip je roztomilý.
Kvnhvta - nemá blog


Linkin Park - Don't Stay ( album Meteora)
Do tohoto kola se samozřejmě musím zapojit, jelikož písmeno M je pro mě snad nejzásadnější, co se Linkin Park týče. Jejich druhé studiové album se jmenuje Meteora a je doslova "natřísknané" skvělým numetalem.
Ač je deska dnes hodně přirovnávána k první Hybrid Theory, přesto v ním slyším úplně něco jiného. Songy mají větší duši, kapela je více sehraná (což jde vidět hlavně na koncertech), ale hlavně obsahuje takové hitovky jako Numb, Breaking The Habit, Somewhere I Belong a další.
Jedná se o desku, která získala spousty cen a její songy dodnes patří v rádiích mezi nejhranější od Linkin Park.
Gabriel Decay - cernyveci.blog.cz


Linkin Park - Session ( album Meteora)
Docela mě překvapilo, jak málo alb u mě v knihovně začíná na M. Se členem na začátku už bylo hledání trochu snazší, přesto se jako nejlepší kandidát zdála Meteora - jedno ze tří alb, které mám v mp3 formátu uložené někde na počítači zdaleka nejdéle. Singlům jsem se chtěl ale vyvarovat - předpokládám, že tu z nás většina byla cirka roku 2003 naživu a singly v rádiu slyšela. Tak mě napadlo poslat instrumentální skladbu, kterou jsem poprvé slyšel na soundtracku k pokračování filmu Matrix.

Hle, to je vlastně taky album na M. Že bych poslal něco z tohodle soundtracku…? Ale ne, ušetřím vás desetiminutové písničky původně doprovázející honičku na dálnici a zůstanu u krátké Session od Linkin Park, která soundtrack otvírá, a na Meteoře je naopak ke konci.
Fun fact: až, když jsem Session vybíral, jsem se dozvěděl, že byla v roce 2004 nominovaná na cenu Grammy. Za nejlepší instrumentální počin v žánru… rock? :D Oukej. Posuďte sami, jakej je to rock.


The Underground Youth už jsem tu kdysi jednou posílala. Dneska mám druhou možnost, protože jsem vybrala song z jejich desky Mademoiselle z roku 2010. Kapela bydlí v Berlíně a na jejich FB se můžeme dočíst tuto charakteristiku: The Underground Youth's discography explores a blend of darkly cinematic psychedelia and raw post-punk music.


Psí Vojáci - Žiletky (živé album Mučivé vzpomínky)
/Žiletky na těle. Žiletky v těle. Žiletky ve vlasech. Žiletky na jeden steh./ Psí Vojáci započali svou činnost v roce 1979 a od počátku k nelibosti komunistického režimu. Bylo jim tehdy teprve 13 let a působili na undergroundové scéně prý jako "takovej barevnej vocas letící komety". Hlavní tvář kapely, zpěvák, textař, skladatel a pianista Filip Topol je pro mě fascinující osobností - ať pro jeho hudbu, poesii či životní příběh. Ačkoli zrovna "Žiletky" asi mnozí budete znát velmi dobře, přesto je posílám - drásavá výpověď, drtivá živelnost a výbušná muzikální genialita z této živé nahrávky čiší dodnes. Vskutku Mučivé vzpomínky.


Kaizers Orchestra nejsou příliš známí, a to je podle mě škoda. Proto jsem se rozhodla tuhle norskou skupinu poslat sem - kdo jiný než oni dokáže kombinovat alternativní rock s cikánskými melodiemi, tradiční norskou hudbou a punkovou energií? Ve svých počátcích se proslavili dvěma alby, která vypráví příběhy z mafiánského podsvětí - a svým třetím albem Maestro změnili téma, ale ne styl.

Pořád je tu slyšet rozjetá energie (Blitzregn Baby), zoufalá baladičnost (Dieter Meyers Inst.) a smutná zamyšlenost při svítání (Action) - já jsem nicméně vybrala titulní skladbu, Maestro. Podle mě totiž nejlíp odpovídá stylu Kaizers Orchestra. Můžete v ní slyšet až vlezlé opakování motivu, který se vám zarývá do hlavy, nádhernou norštinu a hlavně toho egocentrického (ale skvělého!) zpěváka, který k posluchačům promlouvá neznámým jazykem se známou, skoro až chlípnou intonací. Je to zkrátka ta písnička, jejíž refrén si zpívám, i když nerozumím ani slovu :)


Brněnská skupina Progress Organization se u nás jako první inspirovala monotematickými projekty Pink Floyd a výsledkem byla 4 alba: Mauglí, Dialog s vesmírem, Třetí kniha džunglí a Mozek. V normalizačních časech ale bylo nemožné mít anglický název skupiny, členové se s tím vyrovnali podivným přejmenováním na Barnodaj, který však příznivce nijak neoslovil, v dalších projektech se proto částečně vrátili k původnímu názvu, a sice Progres 2 (s jedním "s" na konci, aby to nevypadalo tak anglicky), a ten přetrval až do dneška. Z alba Mauglí posílám závěrečnou píseň.


Václav Neckář - Mýdlový princ ( LP přepis písní z muzikálu)
Původně jsem chtěla najít album Vaška Neckáře Mýdlový princ. Patří totiž mezi moje LP poklady z vinylu. Jenže na YouTube nejspíš není. Zato jsem ale našla jinou perlu české hudby. Písničky Neckáře nazpívané Jarkem Nohavicou, Petrem Jandou, Ewou Farnou, Petrem Kolářem, Josefem Vojtkem, Adamem Mišíkem Martou Jandovou, Sagvanem Tofim, Karlem Gottem, Jankem Ledeckým, Václavem Noidem Bártou a Davidem Deylem. Neckářovy krásné písničky zde dostaly nový kabátek a mně se to moc líbí. Co vy na to?
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Red Hot Chili Peppers - Fire (album Mother´s milk)
Pro dnešní díl jsem vybrala jednu ze starší tvorby RHCP. Skladba Fire je na albu Mother´s milk, které vyšlo v létě 1989.


Posílám písničku z alba Manala. Vyšlo v roce 2012 a to rovnou ve dvou verzích - finsky a anglicky. Já podporuji samozřejmě finštinu. Kapely by se podle mne měly držet své mateřštiny. Video je z koncertu, jelikož se blíží sezóna venkovních akcí. Nalaďme se na letní atmosféru!


P!nk - Just Like A Phill (album M!ssundaztood)
Po hodně dlouhém hledání alba, které by mělo v názvu písmeno M, jsem konečně narazila na jednu z mých oblíbených zpěvaček P!nk a posílám song Just like a pill z druhého alba vydané v roce 2001, které nese název M!ssundaztood.


Linkin Park - Numb (album Meteora)
Meteora patří jednoznačně mezi nejlepší rocková alba současnosti. A proto mé rozhodování nebylo příliš těžké. Přeji příjemný poslech...
Tento příspěvek pro vás připravil Jirka :-)


Massive Attack - Teardrop (album Mezzanine)
Ve skladbě Teardrop měla původně zpívat Madonna (už dřív hostovala v písni I Want You), ale Robert Del Naja a Granley Marshall dali přednost Elizabeth Fraser z Cocteau Twins, protože měli za to, že se její citlivý vokál bude více hodit k truchlivé melodii písně. Fraser během nahrávání skladby v květnu 1997 zjistila, že se utopil její blízký přítel Jeff Buckley a skladbu mu věnovala. Píseň se také objevila jako ústřední melodie v seriálu Dr. House - její instrumentální část s basovým bubnem, připomínajícím tlukot srdce, je použita jako úvodní téma.
Robka


Salif Keita - Madan (album Moffou)
Salif Keita je popový zpěvák, pocházející z Mali. Je potomkem významného šlechtického rodu, od narození je však poznamenán - narodil se jako albín. Jeho původ navíc dle tradic nepřál rozhodnutí věnovat se hudební dráze, ta je totiž v západní Africe souzena griotům, což jsou chudí zpěváci, poetové a hudebníci, jejichž úlohou je opěvovat mocné. Salif Keita se i přes nepřízeň osudu stal uznávaným muzikantem, jenž disponuje úchvatným hlasem i schopností přibližovat africkou hudbu širší veřejnosti a zároveň ji rozvíjet. V roce 2002 vydané album Moffou představuje jeden ze zásadních milníků v jeho kariéře a o čtyři roky později jsme skladby z něj mohli slyšet naživo i u nás - na festivalu Colours of Ostrava. I když Salif Keita zde vystupoval dvakrát, přece mi jeho první koncert utkvěl v paměti jako nezapomenutelný a svou zásluhu na tom bezesporu má i tohle album.
Robka

Celý díl přehrajete zde



Zadání na příště: N jako jako novinka

I když se občas v Abecedě objeví skladby z poslední doby, přesto by nebylo marné udělat si z nově vycházejících písní jeden díl. Ten bude příště - posílejte tedy své tipy do 3. 5. 2017 do 16:00 hodin.



Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 m. m. | E-mail | Web | 27. dubna 2017 v 9:29 | Reagovat

Hned jak jsem viděla nadpis, napadl mě Mezzanine :)

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 27. dubna 2017 v 9:42 | Reagovat

Hlas pro Progress.
Večer si doma pustím Dialog s vesmírem.

3 Kája Kája | Web | 27. dubna 2017 v 10:35 | Reagovat

Jak čerstvá novinka by to měla být? Loňský podzim je v pořádk, nebo už moc v minulosti?

4 Robka Robka | Web | 27. dubna 2017 v 13:13 | Reagovat

[3]: Tak dejme limit od září 2016 ( i když v dnešní době už není novinkou píseň měsíc stará, nemusíme to brát tak striktně :-))

5 Eliss Eliss | Web | 27. dubna 2017 v 13:51 | Reagovat

Hlasuji pro Neckáře

6 Janinka Janinka | E-mail | Web | 27. dubna 2017 v 17:02 | Reagovat

Hlas pro mého oblíbeného Vangelise :-).

7 Sabča Sabča | Web | 27. dubna 2017 v 17:44 | Reagovat

prosím podívejte se ještě jednou na můj blog
díky moc

8 K. K. | E-mail | Web | 27. dubna 2017 v 18:41 | Reagovat

[7]: Šmarjá ty takhle spamuješ už takovejch let... To se to neomrzí?

9 blink blink | E-mail | Web | 27. dubna 2017 v 19:59 | Reagovat

Hlas pro Massive Attack, tohle album jsem taky zvažovala :)
Předvídatelná nálož z Meteory je docela fajn, Kaizers Orchestra jsou zajímaví a potešili mě Red Hot Chili Peppers.
Příští díl vypadá slibně.

10 Miloš Miloš | Web | 27. dubna 2017 v 21:28 | Reagovat

Těžké vybrat, nakonec Žiletky, líbil se mně i film.

11 Miloš Miloš | Web | 27. dubna 2017 v 21:33 | Reagovat

Teď jsem si chtěl přehrát svůj tip a zjišťuju, že jsem vložil špatný odkaz, skladba Osud je dostupná v YouTube na adrese https://www.youtube.com/watch?v=NOG3eus4ZSo.

V článku je titulní píseň alba Mauglí, kterou jsem nakonec nezařadil, protože je dost známá.

Robko, oprav to, prosím, pokud to tedy ještě jde.

12 Miloš Miloš | Web | 27. dubna 2017 v 21:37 | Reagovat

[11]: Tak ještě jednou a snad již naposled, správný odkaz na skladu Osud je
https://www.youtube.com/watch?v=VDmGTQmEwGw

13 Tea Tea | E-mail | Web | 27. dubna 2017 v 23:19 | Reagovat

Mám hodně ráda muzikály a proto hlasuju dneska pro Mýdlového prince :)

14 Kája Kája | Web | 28. dubna 2017 v 5:21 | Reagovat

[4]:  Tak jedině, že bych nějakou píseñ vymyslela... :) Ale co, míváme tady třeba Beatles, nějaký kontrast tam bude.

15 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 11:09 | Reagovat

Dnes hlas pro Massive Attack, pro mě moc příjemný na poslech. Jinak se to zas docela dobře sešlo, dobrej díl.

16 Kvnhvta Kvnhvta | 5. května 2017 v 15:09 | Reagovat

Líbili se mi Norové a Fini a Underground a Vojáci. A ten nahatej z RHCP

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama