Hudební abeceda - Š jako štěstí

22. června 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Kdo by nechtěl mít v životě trochu štěstí - toužíme po něm, někdy ho máme a ani o tom nevíme... Dnes ho můžete zažít i poslechem našich "šťastných" skladeb ve výběru, pokud budete chtít. Přeji hezký poslech a než se do toho pustíme, připomenu ještě minulé hlasování.


K smyčcovým písním přišlo jedenadvacet hlasů a nejlépe si u vás vedly kapely Omega (Gyöngyhajú lány) a Apocalyptica (Path), které získaly po čtyřech hlasech. Pokud byste chtěli vědět, kdo se umístil v těsném závěsu, tak vám to prozradím: Radiohead (Burn the Witch), Björk (Jóga) a Divokej Bill ( Malování) mají po třech hlasech.

Do dílu "Š jako štěstí" posílám hitovku 'Když budu mít štěstí' valmezské legendární kapely Mňága a Žďorp; je z jejich druhého alba s názvem 'Furt rovně!' z roku 1992; jako mnoho dalších jejich písní má rozvernou melodii a štěstí se v textu objevuje v obou významech - mít štěstí ("Když budu mít štěstí, možná že přežiju...") i být šťastný/á ("a je mi fajn - tak sedět vedle tebe..."). Tak hlavně že je co kouřit a je co pít :). (zatlačil jsem nostalgickou slzu)
Kvnhvta - nemá blog


Tohoto dnes už pozapomenutého zpěváka jsem objevila v pravěku své puberty díky písničce Attenzione, go, go radio. Když mi rodiče dali jeho LP, zjistila jsem, že jeho Lucky zpívá Maruška Rottrová. Jeho písničky jsou lehoučké a hodně zpívatelné. Ráda si je i dnes poslechnu.
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Tato energická německá smečka charakterizuje sama svou tvorbu slovy "happy metal" a nelze nesouhlasit. Každá píseň září velkou dávkou pozitivní energie a všechny se poslouchají perfektně ať už ve chvíli, kdy je člověk opravdu šťastný, nebo naopak potřebuje tuto náladu navodit, tudíž bylo těžké vybrat jen jednu jedinou. Tak jsem dala prostor intuici a zvolila právě tuto z jejich nového alba, třeba bude v někom vzbuzovat stejné pocity štěstí, jako ve mně. ;-)


Jak jsem si přečetla zadání, tak mě poměrně záhy napadl Lucky Boy ze Samotářů. A k tomu už asi nic víc dodávat nemusím. :D


Ani jednoho z interpretů neposlouchám, ale tahle písnička se mi minulý rok hodně zalíbila. Možná i díky videoklipu.


Tahle skladba asi není o štěstí, vlastně je spíš smutná a přesto ve mně z nějakého, nepopsatelného důvodu pocit štěstí vyvolává. Takový hřejivý pocit bezpečí a naděje a aspoň částečné jistoty. Text je primitivní, ale právě v tom tkví krása poselství téhle skladby, která má za úkol povzbudit, dodat naději, na pár minut svojí houpavou melodií ukolébat do příjemného smíření se se životem. Je to až taková životní filosofie, návod jak přežít nebo aspoň neumřít. Není třeba spěchat, není třeba se bát, není třeba se vzdávat. S trochou štěstí.


Mám písničky od Pavla Callty hodně ráda a tahle je o tom, že každý má věřit ve štěstí.


Když jsem udělal, co obvykle dělám jako první, a prohledal počítač, jestli se v něm neskrývá soubor se slovem 'luck' v názvu, a nenašel ani jednu písničku, začal jsem o štěstí přemejšlet. Jak je relativní - jak pro každého znamená něco úplně jiného. Že na téhle planetě existují lidé, kteří považují za štěstí, když mají celý měsíc co jíst, nebo že je rodiče daný večer nezmlátí. Jsou lidé, pro které je štěstí najít podřadnou práci, a lidé, co prožijí štěstí, když se k nim někdo pro změnu chová jako ke člověku.

It Was a Good Day zní jako pohodovka, dá se tak poslouchat, a v kontextu alba The Predator je to zcela jasně nejoptimističtější track. Když se ale odizoluje a člověk se zaposlouchá do textu a do událostí dne, který Ice Cube popisuje, začne si říkat: "To má bejt jako dobrej den? Že na nebi není policejní vrtulník kvůli spáchané vraždě a že v okolí není žádnej zloděj aut? To ti asi ke štěstí stačí málo." Ale je to tak. V místech, kde Cube vyrůstal, to fakt stačí.Jelikož jsem minulý týden vynechal, rozhodl jsem se to dohnat dnešním příspěvkem. Happy song od BMTH živě z Albert Hall za doprovodu smyčců. Přeji příjemný poslech...
Tento příspěvek pro vás připravil Jirka:-)


I když se v životě vždy nedaří vše podle našich představ, je lépe mít úsměv na tváři a hledět do budoucna s optimismem. K tomu nás nabádá tato notoricky známá skladba Bobbyho McFerrina. V jednom rozhovoru kdysi zmínil, jak vznikla: "Byl jsem tehdy prostě ve studiu a pracoval na desce Simple Pleasures. Mořil jsem se s jednou písničkou a trvalo to už opravdu dlouho. Tak jsem všem řekl, ať si dají pauzu. Mezitím jsem se rozhodl napsat raději něco nového. Když se spolupracovníci vrátili, řekl jsem jim: Radši teď zkusíme novinku rozpracovat. Asi za čtyřicet minut jsme nahráli Don't Worry, Be Happy."
Robka


Goldfrapp zde nejsou poprvé :-) Tato skladba z alba Seventh Tree je štěstím doslova nabitá a mě zase nabíjí to, že Goldfrapp letos v říjnu budou koncertovat v České republice, konkrétně v Roxy. Lístky se prodávají ode dneška, kdo by měl zájem. Rozhodně si je nenechám ujít.
RobkaCelý díl přehrajete zdeZadání na příště: T jako ticho

Říká se, že ticho léčí ( znáte pravidlo tří t?) a i v hudbě se vyskytuje docela dost písní, které ho opěvují. Posílejte tedy do 28. 6. 2017 do 16:00 své tiché tipy.
Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blink Blink | Web | 22. června 2017 v 10:52 | Reagovat

hlas samotářům. ale to video od goldfrapp mi vážně zvedlo náladu, ha ha

2 Kvnhvta Kvnhvta | 22. června 2017 v 13:35 | Reagovat

Líbí se mi Samotáři i Goldfrapp; příspěvek od Blink jako vždy zupa (=německy super); hlas dávám energické smečce :D. Taky vám jméno Bobby McFerrin přijde legrační? S takovým se písničky o štěstí musí psát samy.
A příště ticho :), dobré.

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 27. června 2017 v 17:05 | Reagovat

Docela příjemný díl! Potěšil poslech Goldfrapp, Bernieho Paula a Mňágy, hlas dávám Skeggs, protože přesně rozumím tomu, co k tomu Blink napsala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama