Červenec 2017

Colours of Ostrava 2017 - den třetí

30. července 2017 v 17:36 | Robka
I druhá polovina festivalu probíhala ve znamení slunce, což byla oproti loňsku rozhodně příjemná změna - za jedenáct prožitých ročníků jsme už zažili lecjaké rozmary počasí a většinou náš výsledný dojem ovlivnily jen minimálně. Nicméně loňská kombinace deštivého a chladného počasí spolu s programem, jenž se mi zdál slabší než jiné roky, ve mně zanechala poprvé dojem jisté rozladěnosti.


Můj osobní problém v pátek byl ovšem zcela prozaický - musela jsem tvrdnout doma do odpoledních hodin kvůli jisté neodkladné záležitosti - tudíž jsem přišla o možnost navštívit workshop Baulů z Bengálska, jejichž vystoupení v Gongu další den se mi zase krylo s jiným koncertem. Starý problém, kdy nestihnete vidět vše, co byste chtěli a štve vás to.
Na Colours jsem třetí den vstoupila za zvuku vystoupení St. Paul & The Broken Bones, kteří rozpumpovali druhou největší scénu a i když zpěvák působí svou vizáží tak trochu "profesorsky", jeho naříkavý hlas i projev připomíná soulové legendy šedesátých let. Mnozí označovali tohle vystoupení za jeden z vrcholů festivalu právě pro živelnou energickou show, kterou tato partička z Alabamy předvedla.


Na hlavní scéně chvíli poté hráli Walking On Cars, jež chtěl vidět Jirka, ale po pár písničkách jsme odešli - unylá šeď nevýrazných popových skladeb nás nezaujala. Zašli jsme na pivo k scéně, kde za krátký čas už probíhala zvuková zkouška Speed Caravan a kde zatím bylo méně lidí - za občerstvením se vyplatilo vydat právě v takových chvílích, než se nahrnul dav a přestávalo být k hnutí. V poloprázdném stanu jsme si dokonce sedli, i když já to dlouho nevydržela a šla jsem k pódiu, abych na koncertě byla vpředu. Speed Caravan byli jedněmi z mých favoritů letošního ročníku a zároveň jedni z navrátilců z minulých let - vystupovali u nás už v roce 2009.

Hudební léto - nebe

27. července 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Uplynulé dva týdny jste mohli hlasovat k tématu "cesta" a ze sedmi skladeb vybírat tu, která se vám líbí nejvíc. Do ankety jste poslali čtrnáct hlasů a z toho pět patří Led Zeppelin a jejich skladbě Achilles Last Stand. Hodně letitá záležitost, ale perfektní. A dnes vám jen popřeji hezký poslech "nebeského" dílu!


Colours of Ostrava 2017 - den druhý

25. července 2017 v 14:46 | Robka
Čtvrtek na Colours byl pro mě nejnabitějším dnem - mimo jiné jsem měla zaplacenu rezervaci v Gongu na zpěvačku a hudebnici kreolského původu Leylu McCallu, která loni vydala album A Day for the Hunter, a Day for the Prey, na němž míchá vlivy z Louisiany a své haitské kořeny. Bývala členkou Carolina Chocholate Drops, kde hrála na cello, a v roce 2014 debutovala s vlastním albem Vari-Colored Songs. Věnovala jej afroamerickému básníkovi Langstonu Hughesovi, jehož tvorbu inspirovaly lidové formy blues, balady i černošský jazz. V písních Leyly se také objevují tyto vlivy, zajímavý je i její perkusivní styl hry. Gong byl pro ni ideálním místem, a i když sál dle očekávání ( na hlavní scéně ve stejném čase LP ) nebyl plný, jednalo se o skvělé vystoupení s přídavkem a potleskem ve stoje.


Colours of Ostrava 2017 - den první

24. července 2017 v 10:56 | Robka
Colours of Ostrava jsou od roku 2006 mou srdeční záležitostí, jak je tedy zde na blogu zvykem, nemohu ani letos vynechat report z této (rok od roku monstróznější) akce. V této souvislosti s trochou nostalgie vzpomínám na své úplně první ročníky, které proti letošku vypadaly jako rodinná sešlost a ne jako snaha natlačit do areálu co nejvíc platících a utrácejících lidí. Návštěvnost letos nejen dostoupila svého vrcholu, ale už překročila únosnou mez, a naplno se to provalilo hned úvodní den. Imagine Dragons, Alt-j a Birdy v hlavní programové nabídce přitáhli na Colours masy lidí, na což mohla být organizace připravena - došlo ovšem ke kolapsu v odbavování a na místě hlavního vstupu se tvořily několikahodinové fronty. Zlaté pravidlo všech takových akcí je, že se vyplatí chodit včas, a také - pokud je možno - nechat si vyměnit vstupenku za festivalový náramek už v předchozích dnech (letos poprvé s čipem, což byl právě kámen úrazu, neboť prý vypověděly službu čtečky a jako bonus došly i náramky). Ti, kteří podcenili situaci nebo přijeli zdaleka, se smažili místo koncertů na sluníčku před branou. Kolem půl desáté byl dav lidí vpuštěn bez náramků, takže pokud se někdo ochomýtal kolem a neměl lístek, mohl se dostat dovnitř zdarma. Docela organizační průser, k tomuhle by dojít nemělo. Je vidět, že poněkud přecenili své možnosti, uvidíme, jak to bude za rok.

To už začíná být nápor... uf


Hudební léto - cesta

13. července 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Už máte za sebou nějakou dalekou prázdninovou cestu? Možná vás teprve čeká, ale pokud ani to není správný odhad, můžete to zkusit alespoň virtuálně. Výběr je dnes sice poněkud užší, ale máme tu sedm cestovních skladeb, tak si je poslechněte.

Po tématu déšť u nás začalo celkem pravidelně pršet ( a vůbec mi to nevadí, naopak :-)), takže to asi nějak zafungovalo, i když ve výběru bylo jen sedm písní. Poslali jste jim jedenáct hlasů - nejvíc získal blázen v dešti (Led Zeppelin, čtyři hlasy), na druhém místě s třemi hlasy je Marie Rottrová s písní Lásko, voníš deštěm.

Hudební léto - déšť

6. července 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Ahoj u prvního prázdninového deštivého dílu! Zdá se, že alespoň u nás se předpověď splnila a včerejší noc s blesky a vydatnými srážkami naplnila má očekávání, trochu méně pršet bude ovšem v našem výběru. Dnes se slunce dere skrz mraky, tak uvidíme, co na nás počasí chystá - ale i tak si raději nachystejte deštníky, jestli se chystáte vyrazit ven. A jestli budete zatím doma, pusťte si pár písní, co jsme společně vybrali. Doufám, že se vám některá zalíbí!


V minulém týdnu jste hlasovali v Hudební abecedě pro Ticho - v anketě vidím celkem patnáct hlasů pro osm skladeb a z toho šest pro sebe ukořistila Reklama na ticho od skupiny Team. O dva hlasy méně jste poslali Portishead a jejich skladbě Silence. Díky za ně.