Colours of Ostrava 2017 - den první

24. července 2017 v 10:56 | Robka
Colours of Ostrava jsou od roku 2006 mou srdeční záležitostí, jak je tedy zde na blogu zvykem, nemohu ani letos vynechat report z této (rok od roku monstróznější) akce. V této souvislosti s trochou nostalgie vzpomínám na své úplně první ročníky, které proti letošku vypadaly jako rodinná sešlost a ne jako snaha natlačit do areálu co nejvíc platících a utrácejících lidí. Návštěvnost letos nejen dostoupila svého vrcholu, ale už překročila únosnou mez, a naplno se to provalilo hned úvodní den. Imagine Dragons, Alt-j a Birdy v hlavní programové nabídce přitáhli na Colours masy lidí, na což mohla být organizace připravena - došlo ovšem ke kolapsu v odbavování a na místě hlavního vstupu se tvořily několikahodinové fronty. Zlaté pravidlo všech takových akcí je, že se vyplatí chodit včas, a také - pokud je možno - nechat si vyměnit vstupenku za festivalový náramek už v předchozích dnech (letos poprvé s čipem, což byl právě kámen úrazu, neboť prý vypověděly službu čtečky a jako bonus došly i náramky). Ti, kteří podcenili situaci nebo přijeli zdaleka, se smažili místo koncertů na sluníčku před branou. Kolem půl desáté byl dav lidí vpuštěn bez náramků, takže pokud se někdo ochomýtal kolem a neměl lístek, mohl se dostat dovnitř zdarma. Docela organizační průser, k tomuhle by dojít nemělo. Je vidět, že poněkud přecenili své možnosti, uvidíme, jak to bude za rok.

To už začíná být nápor... ufMy jsme to ale neřešili, protože jsme si prozíravě vyměnili lístky den dopředu (bez čekání) a bez problémů jsme vstoupili do areálu. První den na hlavní scéně zahajovala mladinká Angličanka Birdy, jejíž klavírní set nabídl spíš poklidnější poslech. Spousta fanoušků byla v době jejího vystoupení navíc zaseklá před vstupem, takže na koncertě bylo poměrně "volno". Zazněly covery Skinny Love, What You Want (John Butler Trio) a People Help the People, nechyběla hitovka Wings. Za mě celkem příjemné, i když zapomenutelné vystoupení.

Na Birdy!

V programu následovali Alt-j (název je odvozen od klávesové zkratky), na něž jsem byla hodně zvědavá. Jejich poslední album se mi navzdory poměrně kritickým recenzím líbí a zajímalo mě, jak to bude fungovat koncertně. Scéna vypadala střízlivě a bez velkých efektů - byla postavena ze světelných tyčí, rozdělujících trojici hudebníků.
Úvod koncertu obstaral otevírák z Relaxer s rozvláčnými a melancholickými hudebními plochami (nevím proč, ale když to slyším, vždycky si vzpomenu na The Doors), Alt-j však nabídli i své starší hity. Z posledního alba zaznělo několik skladeb, kromě 3WW ještě In Cold Blood a Deadcrush. Alternativní, náladový pop fungoval naživo dobře, ale k vrcholným zážitkům ho rozhodně nezařazuji.


***

Alt-j v izolaci

Jirka čekal na vystoupení Imagine Dragons, protože to byli jedni z jeho favoritů, a podle vyprávění ho nezklamali. Kapelu ale provázela smůla; na cestě ztratili kytaru a zavazadla a zpěvák navíc onemocněl, údajně zvažovali i možnost nevystoupit. Nakonec to dopadlo jak jinak než happy endem. Jak jsem měla možnost vidět při zahájení koncertu, lidé zaplnili nejen kompletně celou plochu před největší stage, ale stáli v podstatě všude :-) Imagine Dragons byli jedním z největších taháků festivalu, ale ne pro mě. Takže jsem si je s klidem nechala ujít a místo mačkání se pod pódiem jsem zvolila přechod ( nebo spíš prodírání se davem ) na stage pod Vysokou pecí.

William Close - nekvalitní fotka z boční obrazovky

William Close and the Earth Harp and the Earth Harp in Collaboration with Lenka Morávková and Bohemian Cristal Instrument ... tohle je zatraceně dlouhé, asi jako struny harfy amerického hráče Williama Closeho, které měří třicet metrů. Vypadá to skoro, jakoby se pokoušel hrát na telegrafní dráty, nic podobného jsem v životě neviděla. Lenka Morávková hraje na akustický Bohemian Cristal Baschet, což je v novoborských sklárnách vyrobená verze nástroje, který v roce 1952 vyvinuli Francouzi Bernard a Francois Baschetovi. Harfa za doprovodu dalších nástrojů zněla jako orchestr, což vyniklo třeba v coveru Wish You Were Here od Pink Floyd. Každopádně unikátní a velmi zajímavý projekt, hodný pozornosti. Přesně proto jsem měla Colours vždycky ráda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Pokud se ti článek líbil, klikni:-)

tady

Komentáře

1 Sarah's History Sarah's History | Web | 24. července 2017 v 14:30 | Reagovat

Taky jsem letos byla. Do Ostravy to mám půl hodinu autem, takže jsem si šla vybavit náramek už den předem a i tak jsem stála dost dlouho, každopádně když jsem viděla, co to tam bylo ten první den, říkala jsem si, že jsem to měla za sebou strašně rychle. O tom, že pouštěli i bez náramků slyším poprvé, jak amatérské… Ale ony ani ty samostatné čipy nebyly kdovíjak úžasné, ten mamčin pořád blbnul a málem ji ani nechtěli pustit dovnitř. O to víc nechápu, proč to byl takový problém, když to očividně šlo i úplně bez vstupenky. Každopádně v Bati měli nějakou akci, že když si člověk koupil limitku bot vytvořenou speciálně pro Colours a přišel v nich (nebo minimálně s takovým malým lístečkem, který k nim byl přibalený), mohl pak používat VIP vchod naprosto bez řady. Ale to, že ty boty jsou naprosto příšerné a přestože jsem je měla jen pár hodin v ten první den a puchýře mám ještě dneska, tohle nikoho nezajímá.
Birdy jsem nestihla, byla jsem až na Imagine Dragons… Vlastně jsem to celé flákala, slyšela jsem pak až jen LP a Michala Hrůzu. Ale i tak jsem si to přes všechny ty nedostatky užila a jsem ráda, že jsem šla.

2 Robka Robka | Web | 24. července 2017 v 15:33 | Reagovat

[1]: To je dobře, že sis to užila. Já toho letos viděla taky méně než jindy, jsem na Colours sice zvyklá na davy, ale letos už to bylo fakt moc, pokud se člověk nechtěl vyloženě honit a někam cpát. To, že nefungovaly čipy, jsem taky slyšela, pár lidí o tom psalo na Fb. Čipy byly letos poprvé, prý proto, že lidi si ty náramky dřív různě předávali - no ale i tak jsem viděla, že lidi nabízeli k prodeji své použité náramky s čipem třeba na dva na tři dny ( zašli si ve středu a pak už je to nezajímalo, tak proč to neprodat). Viděla jsem doslovně : prodám náramek na malou ruku... Tož to jsem nepobrala. Ty boty Colours, to je zas další kšeft, VIP vchod, to mi fakt přijde šílené. Letos dokonce padl návrh, že by se stání u pódia zpoplatnilo ( na 500,-), takže by se udělala ohrada pro ty, co zaplatí... No naštěstí z toho sešlo, lidi nadávali. Být na Colours bylo vždycky o objevování hudby z celého světa, teď je z toho fesťák, na který se jezdí z prestiže a za hvězdami - i když pořád tam je co objevovat, je toho rok od roku méně a samozřejmě to přebíjí mainstreamové kapely, které trhají rekordy v návštěvnosti.

3 nudistka nudistka | Web | 24. července 2017 v 17:42 | Reagovat

Ráda bych na Colors zajela, beru tvůj článek jako inspiraci, ale jestli se tam lidi mačkaj, tak jsem trochu na rozpacích ... davy čekajících lidí nemám ráda.

4 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 25. července 2017 v 21:38 | Reagovat

Ten hudební nástroj Bohemian Cristal Instrument je hodně zajímavý. Písnička tak dostala naprosto úžasný rozměr.

5 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 27. července 2017 v 19:22 | Reagovat

Ty jo, tak to asi hodně nezvládli. Škoda no. Ale třeba je to přesvědčí k tomu, aby zas o půl krůčku couvli. :)

6 Miloš Miloš | Web | 16. srpna 2017 v 20:22 | Reagovat

Už z toho pomalu bude Woodstock :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama