Hudební léto - déšť

6. července 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Ahoj u prvního prázdninového deštivého dílu! Zdá se, že alespoň u nás se předpověď splnila a včerejší noc s blesky a vydatnými srážkami naplnila má očekávání, trochu méně pršet bude ovšem v našem výběru. Dnes se slunce dere skrz mraky, tak uvidíme, co na nás počasí chystá - ale i tak si raději nachystejte deštníky, jestli se chystáte vyrazit ven. A jestli budete zatím doma, pusťte si pár písní, co jsme společně vybrali. Doufám, že se vám některá zalíbí!


V minulém týdnu jste hlasovali v Hudební abecedě pro Ticho - v anketě vidím celkem patnáct hlasů pro osm skladeb a z toho šest pro sebe ukořistila Reklama na ticho od skupiny Team. O dva hlasy méně jste poslali Portishead a jejich skladbě Silence. Díky za ně.Já jsem se rozhodla pro píseň Déšť od Marie Rottrové. Rozhodně je to nejhezčí píseň s aspoň trochu dešťovou tématikou, na jakou znám. A že jich znám poměrně dost.
Raja Luthriel - teprve.blog.cz


Zajímavé, že to za totáče prošlo.
TlusŤjoch - tlustjoch.blog.cz


Z devětadvaceti písniček o dešti a pršení jsem nakonec vybral pomalou Raining in Baltimore od Countin' Crows v live verzi.
Kvnhvta - nemá blog


Slova myslím nejsou třeba, pusťte si video, dívejte se a poslouchejte krásnou modlitbu za vodu...
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.czVětšinou nejvíc mi k srdci přirostou písničky, které objevím čistě náhodou. Tahle na mě nedávno vyběla sama od sebe na Youtube a pouštím si ji čím dál tím častěji.


Při pátrání po skladbách s dešťovou tematikou mi samozřejmě vytanuli na mysli nejprve Led Zeppelin a jejich Rain Song. Pak jsem si vzpomněla ještě na jednu méně známou píseň z alba In Through the out Door (srpen 1979), z alba, které je v jejich tvorbě dost opomíjené a hůře hodnocené a které uzavírá kariéru této legendární skupiny. Jeho vznik byl přitom vlastně znovuzrozením po tragické události v červenci 1977, kdy Robertu Plantovi náhle zemřel malý synek Karac. V té době pomýšlel na odchod ze skupiny a přemýšlel i nad pomíjivostí slávy a úspěchu v poměru k rodině - nakonec po dlouhých šestnácti měsících odloučení se skupina pustila do práce na novém albu. Během té doby se celá hudební scéna bouřlivě změnila a punk stačil ovládnout srdce mladých fanoušků nové generace. Navíc v té době zemřel dlouholetý kumpán a přítel Bonhama, bubeník The Who Keith Moon, který se nešťastně předávkoval léky, co mu měly pomoci k odvykání závislosti na alkoholu. Keith Richards z Rolling Stones byl zatčen a hrozilo mu sedmileté vězení. Na turné ho měl údajně nahradit Jimmy Page, který stále čekal, jestli se Robert vrátí. Těžko říci, jak by to dopadlo, kdyby Jimmy skutečně nabídku Stounů přijal - jeho feťácká pomatenost by jim asi neprospěla.

Ve studiu Polar, patřícím švédské skupině Abba, v prosinci roku 1978 začali Led Zeppelin nahrávat svou poslední řadovku, nazvanou později In Through The Out Door. Ve Stockholmu se nahrávalo vždy v týdnu a na víkend jezdila kapela domů. V té době se rozdělili na dva tábory, z nichž jeden, ten zodpovědný, chodil do studia včas ( Robert a John Paul Jones) a ten druhý na sebe nechával čekat ( Jimmy Page a John Bonham). Logicky tedy hlavní slovo na desce udává první skupina. Výsledkem této spolupráce bylo album, na němž převažují melodie nové Jonesyho hračky - syntezátoru Yamaha GX-1, jenž byl právě na trhu žhavou novinkou a jíž Jimmyho kytara v některých skladbách jen neobratně konkurovala. Materiál na albu je proto poněkud nevyrovnaný, přesto jsou zde svěží kousky - jako právě Fool in the Rain. Je pojata v latinskoamerickém rytmu, což se naplno projeví ve střední části, zahájené Jonesovým pískáním a Bonzovými bubenickými variacemi na toto téma. Celkově optimistická věc, bohužel jsem ji však v přijatelné kvalitě nenašla na Youtube, tak do celkového výběru dávám živák Roberta Planta s Pearl Jam z roku 2005.
Robka


Losangeleská hardrocková kapela je řazena do škatulky alternativy především pro ulítlé nápady, netradiční vokální harmonie a rozmanitost stylů ve své tvorbě. Debutové album s názvem Blind Melon z roku 1992 zahrnovalo jejich největší hit No Rain se zřetelnou inspirací ve folku. V roce 1995 bohužel dochází k tragické události - na předávkování umírá zpěvák Shannon Hoon.
Robka


Celý díl přehrajete zdeZadání na příště: Cesta

V létě většinou cestujeme více než v jiných ročních obdobích a cestami (ať už skutečnými či pomyslnými) se ve svých textech zabývá i spousta hudebníků. Zkuste tedy zapátrat v paměti a vylovit nějakou skladbu s tímto námětem do 12. července 2017 do 16:00.


Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 6. července 2017 v 12:48 | Reagovat

Hlasuji pro UDG :)

2 Kvnhvta Kvnhvta | 6. července 2017 v 15:40 | Reagovat

Zeppelíni rulez a mají bod

3 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 7. července 2017 v 21:41 | Reagovat

No jo, já věděla, že jsem na něco zapomněla. Na odkaz na svůj blog. Sakra. Teď jsem tam bez odkazu. :-DDD

4 Robka Robka | Web | 7. července 2017 v 21:50 | Reagovat

[2]: Díky :-)

[3]: Hledala jsem tě, ale nenašla, tak já ho doplním.

5 Dannyexcic Dannyexcic | E-mail | Web | 19. srpna 2017 v 18:36 | Reagovat

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!!
Посмотрел и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama