Hudební abeceda - X a Y

12. října 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Ahoj u dnešního dvojitého dílu, v němž vás čeká celkem patnáct skladeb. Ještě než si je budete moci poslechnout, koukneme na výsledky ankety z minulého týdne. Hlasovalo se k písmenu W, skladeb bylo šest, ale hlasů tentokrát rekordně jedenadvacet. Nejvíce - osm - jich získala Nirvana s písní Where Did You Sleep Last Night ( mimochodem, je to původně lidová skladba, kterou jako první nazpíval americký bluesman Leadbelly). Na druhém místě s pěti hlasy skončil George Harrison a jeho skladba What is Life.

X

Písnička 'X-French Tee Shirt' od americké alternativně rockové kapely Shudder To Think je z alba 'Pony Express Record' z roku 1994, objevil jsem ho v seznamu '10 nejpodceňovanějších/nejpřehlíženějších alt-rockových alb devadesátek' ( http://www.alternativenation.net/top-10-underrated-90s-alternative-rock-albums ). Není to střední proud, ale to nám neva, že jo.
Kvnhvta - nemá blog


Jeho jméno jsem znala dlouho, ale písničku zaslechla poprvé až letos. Na Rádiu 1 ji hrají jako duet s Martou Kubišovou, ten jsem nenašla, tak posílám alespoň takhle.


Ok, přiznávám, že tady jsem se prostě jen neubránila nostalgii. Při hledání písniček, které mi v mobilu začínají na X, se na mně vyloupla tahle zaprášená pecka z dob, kdy jsem měla snad svůj vůbec první telefon se sluchátky a připadala si za zvuků Green Day jako největší rebel, ha ha. No neříkejte, byli jsme tam všichni ne?


Od těchto týpků, kteří se tím jménem dneska prostě sami nabízejí, bych chtěla poslat spíš Renegades, ale nemůžu se zbavit takového vlezlého pocitu, že už to tu někdy bylo! :D


Od roku 2014 má svůj pořad Xindloviny vysílaný na rádiu Orion. V něm skládá písně reagující na aktuality. Vznikly tak třeba písničky jako Zdravíme vás, pane prasidente, nebo Nesem vám EET.
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Původně jsem se divil, že jsem minule neposlal Xzibita, pana X to the Z - s tak emblematickým jménem, a který je navíc mezi mými oblíbenými interprety prakticky od dětství. Pak jsem si vzpomněl, že jsem díl X v minulé abecedě záměrně vynechal, abych se podělil o výhru s Ell-e :) Letos je to tzv. neck and neck, tak mohu poslat skladbu prostě nazvanou X.


Kapela z Arizony vzdává hold peruánské cumbii chicha a své skladby koření řádnou dávkou psychedelie. Letos byli na Colours, kde jsem je sice neviděla, ale protože mě jejich zvuk zaujal, stihla jsem si naposlouchat loňské album Bloodline, z nějž pochází také dnešní skladba do výběru. Její začátek tak trochu připomene můj předchozí příspěvek k písmenu W.
Robka


Y

Příspěvek k ypsilonu je z kolekce '100 nejlepších kytarových sól', číslo 36 'Black Star' od švédského kytaristy Yngwieho Malmsteena. Ten se na blogu už objevil, ale jen jako třetí nejuznávanější kytarista historie, bez konkrétní písničky.
Kvnhvta - nemá blog


Protože si stále nemůžu zvyknout na vlezlou zimu a nekončící příval bacilů, posílám kousek léta, pár vln a dva kluky "z Říma", kteří mají písničku do dnešního dílu jako vyšitou a je jím prostý ypsilon.


You're My Waterloo je křehká píseň, zkrystalizovaný city. Není nic z obvyklé drzosti, špíny a rozbitosti bytosti Petera Dohertyho, který tuto milostnou baladu dle populární teorie údajně napsal pro svého spoluhráče a blízkého přítele Carla Barata. Právě tihle dva a jejich dost výbušný vztah je to, co stálu u zrodu, největší slávy a následném rozpadu britských The Libertines.


Gentlemen, medication time! Objeveno na óčku expres a od té doby se toho nemůžu zbavit. Pro mě strašně vlezlá (ale zábavná) melodie a videoklip určitě získá plusový body od každýho, kdo ujíždí na britských sitcomech. (Já mám totiž ráda Noela!)


Moc by se mi líbilo, kdyby takhle pro mě někdo vyzpíval písničku. Je to nádherné vyznání. Zní to jako rajská hudba: život je nádherný, když jsi na světě ty.... :-)
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Na Ypsilon také zvolím někoho, nad kým jsem minule velmi vážně přemýšlel, ale nakonec nad ním zvítězily hned tři skladby začínající na tvrdé Y, z nichž Robka zařadila Fatboy Slima. Tak, že máme to druhé kolo, bude to tentokrát ten Yelawolf, a jeho mrazivé kapitoly ze života na jihu Spojených států, kde je druhý dodatek Ústavy mnohdy nejen zákonem, ale i soudcem.
Na beat jsem si chvíli zvykal - nejspíš kvůli té rychlé hajtce, a celkově měkké jižanské produkci, s méně výraznými perkusemi, ale i kvůli zvláštní dikci v refrénu s tou tubou (nebo podobným nástrojem) v pozadí - ale ta jeho nelíbivost k vyznění prostě patří.


Pro písmenko Y jsem vybrala jednu z mých nejoblíbenějších od Nirvany.


Daby Touré pochází ze západní Afriky (narodil se roku 1975 v pouštním městečku Djeole na pomezí hranic Senegalu a Mauretánie) a od svých osmnácti let žije v Paříži.V letech 2006 - 2007 vydal dvě alba, na nichž vynikly jeho písničkářské kvality i neuvěřitelně ohebný hlas. Jel turné s Peterem Gabrielem a studia i jeviště sdílel s celou řadou hvězd - alžírskou zpěvačkou Souad Massi, afroamerickým bluesmanemSkipem McDonaldem (s nímž nahrál v roce 2009 minialbum Call My Name), francouzským šansoniérem Maximem LeForestierem i izraelsko-africkou formací Touré-Raichel Collective. Před dvěma lety vydal poslední sólové album Amonafi.

Mě okouzlil už prvními dvěma alby - Diam a Stereo Spirit, přičemž právě z druhého zmiňovaného dnes vybírám skladbu k poslechu. Daby Touré je talentovaným hudebníkem a skladatelem a na albech obstarává většinu nástrojů - kromě kytary také baskytaru a perkuse.
Robka


Celý díl přehrajete zdeZadání na příště: Z jako země

Skladby k tématu posílejte do 25. 10. 2017 do 16:00 hodin.Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 13. října 2017 v 15:16 | Reagovat

Jednoznačně Nirvana ♥

2 kvnhvta kvnhvta | 13. října 2017 v 16:33 | Reagovat

Byli jsme tam všichni a kdo tvrdí že ne, ten to dělá dodnes :). Hlas pro arizonské Xixa

3 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 13. října 2017 v 19:47 | Reagovat

Má milovaná Nirvana! Tudíž hlas dávám stoprocentně této nehynoucí kapele :)

4 Miloš Miloš | Web | 22. října 2017 v 15:41 | Reagovat

Hlas pro podceňovanou jedničku :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama