Hudební zeměpis - Ostrovy

9. listopadu 2017 v 9:00 | Robka |  Hudební abeceda
Hudba z ostrovů je tématem dnešního zeměpisného dílu a možná by se na tohle téma dalo vymýšlet ještě dál, protože ostrovní hudby je spousta a velmi zajímavé. Dnes tedy malý vzorek v podobě šesti skladeb a také malé ohlédnutí za minulým, ještě abecedním, dílem. Šestnáct hlasů v anketě k tématu Žert, z nějž nejvíce zabodovala Ladovská zima ( Jaromír Nohavica) s pěti hlasy. Na druhém místě je Houston bratří Ebenů a Disco Science od Ventolina se čtyřmi hlasy. Přeji hezký poslech dnešního dílu!

Tohle zadání pro mě není vůbec lehké a tak srabácky sahám po Of Monsters And Men - protože Island, no. :)


Měl jsem v záloze pár interpretů z britských ostrovů, našel bych někoho i z Austrálie a dokonce z Japonska. Taky jsem si chvíli pohrával s myšlenkou poslat někoho ze Staten Islandu v New Yorku. Nakonec mě ale napadla Jamajka! A tam nejmladší syn Boba Marleyho Damian, s kterým jsem se několikrát hudebně střetnul skrze rozličné interprety. Konkrétně tady Nas udělal ve spolupráci s Damianem dokonce celou desku Distant Relatives, takový afrocentrický projekt, který mám v originále doma. Proslýchá se, že to byla právě písnička Road to Zion, která je inspirovala k další spolupráci.


Tento havajský zpěváka a hráč na ukulele bohužel zemřel v pouhých 38 letech. Příčinou byla obrovská obezita. Při svých necelých 190 cm vážil neuvěřitelných 320 kg.
Chudobka1970 - chudobka1970.blog.cz


Chtěla jsem vybrat něco z britských ostrovů. A ze vzponínek se vydrápal na povrch Syd, bláznivý démant Syd. Posílám mojí nejoblíbenější písničku z jeho sólové desky The Madcup Laughs. Těžko říct, proč je to právě tahle. Na té desce je toho mnohem víc expresivního, silnějšího, jemnějšího i zajímavějšího. Ale zrovna tahle jednoduchá zpívánka ke mě s časem přirostla nejvíc. Je plná takového křehounkého, hedvábného a pohádkového štěstí, že mě vždycky dožene k tomu se usmívat.


Buena Vista Social Club je jak název skupiny hudebníků, tak i havanského společenského klubu a nakonec také alba, které vyšlo v roce 1997. Skladba Chan Chan je obrázkem kubánského folklóru a představuje dvojici Chan Chana a Juanitu, kteří se setkali u moře a plánují společný život.
Robka


Inuitskou zpěvačku z Grónska jsem viděla před lety na Colours - skromně a plaše působící dívku se svěžím projevem. Nive Nielsen kromě zpěvu také hraje na ukulele a písně si sama skládá. Před několika dny vystupovala v Praze v rámci Nouvelle Prague, kde představila skladby z druhé sólové desky Feet First (2016), kterou nahrála spolu se svým doprovodem Deer Children.
Robka


Celý díl přehrajete zdeZadání na příště: Afrika


O Africe panují zkreslené představy - a myslím, že se to týká i hudby. Zkusíme si příště dát nějaké skladby, které se Afriky týkají - ať už zde vznikly, či byly složeny interprety, kteří odtud pochází, nebo jsou přímo o ní. Písně posílejte do 22. 11. 2017 do 16:00 hod.


Pravidla rubriky:

  • Rubrika je otevřena všem.
  • V každém kole se můžete zúčastnit pouze s jedním příspěvkem.
  • Příspěvky došlé po termínu nemusí být zveřejněny.
  • Příspěvky, které nebudou respektovat pravidla a zadání, nebudou zveřejněny.
  • Jakékoliv připomínky, nápady, rady i výtky pište na emailovou adresu

Forum.musicum@seznam.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 13. listopadu 2017 v 21:05 | Reagovat

čan čan! Hned je mi tepleji.

2 kvnhvta kvnhvta | 15. listopadu 2017 v 8:52 | Reagovat

Pěkné písničky, hlasuju pro Nive Nielsen a její okřídlené zobákaté kamarády, ale havajský drobeček je taky dobrý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama